Ukrajinské domácnosti zaplatí možná až pětinásobek za plyn

Ukrajinská vláda zvýší cenu plynu pro domácnosti možná až pětinásobně. V kyjevské televizi to dnes oznámil šéf plynárenské společnosti Naftogaz Andrij Kobolev. Nezbytné opatření bude doprovázet program finančních kompenzací pro sociálně slabé rodiny. 

Na Ukrajině je dosud prodej energií pro maloodběratele silně dotován ze státní pokladny. Sociální program ze sovětské éry dřívější režimy vytrvale odmítaly zrušit, přestože cena určená domácnostem ani zdaleka nekompenzovala výdaje rozpočtu na nákup plynu v Rusku. Bývalý prezident Viktor Janukovyč se zdráhal upravit systém dotací i přesto, že narovnání cen bylo podmínkou pro záchrannou půjčku Mezinárodního měnového fondu (MMF). 

„Vláda zvažuje nastavení spravedlivé ceny,“ řekl v televizi Kobolev. „Chceme se dostat na ospravedlnitelnou tržní úroveň a zároveň poskytnout finanční pomoc těm vrstvám obyvatelstva, které nebudou schopny nové ceny zaplatit. Řeč je totiž o zvýšení ceny v násobcích: trojnásobné až pětinásobné,“ uvedl šéf Naftogazu. 

Ukrajina letos po svržení proruského Janukovyčova režimu nedostávala půl roku žádný ruský plyn a kromě vlastních zásob byla odkázána na takzvané zpětné dodávky zejména ze Slovenska. Tyto dodávky se mají v krátké době ještě zvýšit, od příštího týdne například objem plynu ze Slovenska stoupne z nynějších 31 na 40 milionů krychlových metrů denně. 

Rusko zastavilo dodávky plynu kvůli sporům o cenu a nezaplacené účty. Koncem října se obě země za prostřednictví Evropské komise dohodly na podmínkách prozatímního obnovení dodávek v zimních měsících, Kyjev si ale tyto dodávky musel předplatit. 

Newsletter