USA a arabské země se dohodly na boji proti financování terorismu

Spojené státy a země Arabského poloostrova se dnes dohodly na koordinaci kroků namířených proti financování terorismu a extremismu na Blízkém východě. Američtí činitelé uzavřeli tuto dohodu v rámci návštěvy prezidenta Donalda Trumpa v Rijádu se šesti členy Rady arabských států Perského zálivu (GCC), tedy se Saúdskou Arábií, Katarem, Kuvajtem, Ománem, Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem.

Dohoda má potlačit financování aktivit organizace Islámský stát (IS) a dalších extremistických skupin. Země GCC sice proti těmto ozbrojencům bojují, občas jsou ale obviňovány z toho, že druhou rukou tyto sunnitské skupiny finančně podporují. Takové obvinění podle zpravodajské stanice BBC například obsahuje jeden z e-mailů bývalé ministryně zahraničí USA Hillary Clintonové, který v roce 2014 zveřejnil server WikiLeaks.

Trump společně s arabskými vůdci dnes také v Rijádu slavnostně otevřel počítačové centrum pro sledování aktivit teroristů z IS a z dalších radikálních skupin. Trump v dnešním projevu k zástupcům 55 arabských a dalších muslimských zemí vyzval tyto země k jednotě a převzetí vůdčí role v boji proti islámskému terorismu, který je jeho ústředním zahraničněpolitickým plánem. Nové centrum má monitorovat teroristickou propagandu či nábor nových členů probíhající na sociálních sítích.

Newsletter