Evropské i americké výnosy rostou. Dolar obrátil do zisku pod 1,0830 za euro. Koruna oslabila nad 25,35 za euro.

USA kritizují Rusko za blokování sítě LinkedIn

Spojené státy kritizují rozhodnutí ruského regulačního úřadu Roskomnadzor blokovat internetové stránky sociální sítě LinkedIn. Cenzura portálu pro navazování profesních kontaktů, který podle Roskomnadzoru porušuje zákon o uchovávání dat, začala ve čtvrtek. Moskva tvrdí, že se tak děje v souladu se zákonem.

„Spojené státy jsou hluboce znepokojeny,“ tlumočilo názor Washingtonu americké velvyslanectví v Moskvě. „Vyzýváme Rusko, aby okamžitě obnovilo přístup na LinkedIn,“ dodala ambasáda.

Poskytovatelé internetového připojení na žádost Roskomnadzoru přístup na LinkedIn blokují od čtvrtka, ačkoli moskevský soud rozhodl o odpojení už v srpnu. Rozhodnutí však nevstoupilo v platnost, protože společnost se proti němu odvolala. Minulý týden ale verdikt potvrdil odvolací soud, Roskomnadzor následně vyzval internetové providery o blokování LinkedIn.

Problém sítě spočívá v zákonu, který až do nynějška nebyl uplatněn a který požaduje, aby internetové stránky uchovávaly osobní údaje ruských občanů pouze na ruských serverech. Kritici právní předpis považují za útok na sociální sítě v Rusku, které v posledních letech stále více zpřísňuje kontrolu nad internetem.

Newsletter