V březnu vstoupí do oběhu nová librová mince s 12 hranami

V Británii vstoupí 28. března do oběhu nová mince v hodnotě jedné libry (32 Kč), která místo kulatého tvaru bude mít 12 hran a více bezpečnostních prvků. Současná kulatá jednolibrovka bude legálním platidlem spolu s novou, bezpečnější mincí do 15. října. Je to poprvé za více než 30 let, kdy librová mince mění svou podobu, uvedla na svých stránkách BBC.

Stará mince se stala problematickou, protože je snadné ji kopírovat. V oběhu tak je velké množství falešných mincí.

Vytvoření nové mince bylo oznámeno v roce 2014. Královská mincovna, která vytváří mince, uvedla, že nová librová mince bude nejbezpečnější mincí na světě a bude obtížnější ji falšovat.

Nová mince má několik bezpečnostních prvků, které mají zabránit jejímu falšování. Předně je to tvar a použití dvou kovů – vnitřní kruh je z poniklované slitiny stříbrné barvy a vnější je zlatý, z niklu a mosazi. Má obrázek jako hologram, který se mění od symbolu pro libru na číslo jedna, když se na minci díváme z různých úhlů. Na okraji lícové strany mince je miniaturním písmem nápis ONE POUND a na rubové straně je vyznačen rok výroby mince. Na jednotlivých stranách mince z boku budou střídavě vyfrézované drážky. Mince má i skrytý bezpečnostní prvek, který má zabránit padělání, jeho detaily však nebyly zveřejněny.

Vláda vyzvala obyvatele, aby v termínu platnosti obou mincí používali své librové mince nebo je uložili do banky. Odhaduje se, že v pokladničkách Britů je v mincích kolem 1,3 miliardy liber (41,5 miliardy Kč) a zhruba třetinu tvoří mince v hodnotě jedné libry. Část z vrácených mincí bude roztavena a použita k výrobě nové verze.

Newsletter