V Indianě primárky republikánů a demokratů, Trump čeká výhru

Republikánští i demokratičtí voliči v Indianě vybírají své kandidáty na prezidenta Spojených států. Výsledky se očekávají v noci na středu SELČ. Republikánský favorit Donald Trump, kterému průzkumy předpovídají vítězství, si od případné výhry slibuje faktické ukončení souboje o stranickou nominaci. U demokratů je již prakticky rozhodnuto, že prezidentskou nominaci získá Hillary Clintonová.

Trumpovi podle aktuálního propočtu agentury AP zbývá k automatické nominaci 241 delegátů, zatím jich má 996. V Indianě je k dispozici 57 delegátských hlasů, což je s výjimkou Kalifornie nejvíce mezi zbývajícími státy, kde se primárky ještě nekonaly.

Republikánská pravidla v Indianě zvýhodňují vítěze. Pokud Trump skutečně vyhraje, automaticky získá 30 delegátů. Zbývajících 27 delegátů je vždy po třech rozděleno mezi devět kongresových okrsků, vítěz okrsku pak bere všechny tamní delegáty. Jestliže miliardář vyhraje nejen na celostátní úrovni, ale i ve všech okrscích, obdrží všech 57 delegátů, což mu podle mnohých analytiků zřejmě zajistí nominaci.

To předpokládá i sám Trump. Průzkumy mu totiž přejí i v delegátsky silných státech, jako jsou Kalifornie a New Jersey, které mají celkem 223 delegátů a které rovněž výrazně upřednostňují vítěze.

Zbývající dva rivalové realitního magnáta již naději na automatickou nominaci nemají, Ted Cruz i John Kasich mu ale mohou cestu ke jmenování oficiálním kandidátem značně zkomplikovat.

Demokratka Clintonová se utká se svým sokem Berniem Sandersem o 92 delegátů, z nichž devět jsou takzvaní superdelegáti, kteří mohou podpořit kohokoli nezávisle na výsledku primárek. Ještě před hlasováním sedm z těchto devíti superdelegátů oznámilo, že svůj hlas na letním nominačním sjezdu strany dají Clintonové. Ta má celkově i se započtením superdelegátů z ostatních států 2165 delegátů, do automatické nominace jí tak chybí 218 delegátů.

Newsletter