V Praze je podle indexu výhodnější vlastní bydlení, v Ústí nájem

Pořízení vlastního bydlení je ve srovnání s placením nájemného nejvýhodnější v Praze, Zlínském kraji a na Vysočině. Naopak platit nájemné, než si pořídit vlastní bydlení, je finančně výhodnější v Ústeckém, Libereckém nebo Moravskoslezkém kraji. Vyplývá to z nového indexu bydlení stavební spořitelny Modrá pyramida, o kterém dnes společnost informovala na tiskové konferenci.

Tzv. Index bydlení MP je počítán na základě údajů o průměrné výši nájmů poskytovaného Asociací realitních kanceláří a průměrné splátce úvěru na bydlení od Modré pyramidy – Hypoúvěru. Index zároveň zohledňuje průměrné rozlohy bytů podle údajů Českého statistického úřadu. Index udává, kolik procent z průměrné splátky úvěru dosahuje splátka nájmu. Aktuální výsledky vycházejí z dat ke konci prvního čtvrtletí.

V Praze, na Vysočině a ve Zlínském kraji činí průměrný nájem podle indexu 97 procent průměrné splátky úvěru na bydlení. V případě Karlovarského, Olomouckého, Královehradeckého, Plzeňského, Středočeského a Jihomoravského kraje je průměrné měsíční nájemné více než 90 procent splátky úvěru. Naopak v Ústeckém kraji to je 65 procent, v Libereckém kraji 71 procent a v Moravskoslezském kraji 72 procent.

„Index jsme připravili jako jednu z dalších podpor pro rozhodování klientů, zda si pořídit úvěr nebo využít nájem,“ uvedl předseda představenstva Modré pyramidy David Formánek.

Podle prezidenta Asociace realitních kanceláří Jaroslava Novotného index může realitním kancelářím pomoci při poradenství klientům, jak mají přistupovat k pořízení bydlení.

Newsletter