V prosinci bylo na českém trhu nejméně ojetin za rok 2022

Překupníci, soukromníci a dealeři zdražili, v bazarech ceny klesly

Až na drobné odchylky se množství nabízených ojetých aut drželo v loňském roce mezi 90 až 100 tisíci ojetinami měsíčně. Prosinec přinesl propad na pouhých 83 393 nabízených vozů. Celý loňský rok se postupně zvyšovala i střední hodnota nájezdu nabízených vozů. V posledním měsíci loňského roku tachometr nejčastěji ukazoval hodnotu 149 479 km, letos v prosinci už to bylo 156 730 kilometrů. O osm procent meziročně vzrostla i mediánová cena nabízených aut na prosincových 199 877 korun. V bazarech cena zůstala meziročně prakticky stejná, a to 219 000 korun (219 990 Kč v prosinci 2021), zatímco nejvíce zdražili malí překupníci a dovozci. Střední hodnota ceny jimi nabízených aut byla letos v prosinci meziročně o 30,4 % vyšší, než před rokem. Stejně tak lidé, kteří soukromě prodávají své vozy, za ně letos v prosinci chtěli o téměř 17 % více, než vloni. Ceny aut v nabídkách dealerů vzrostly o tři procenta. Vyplývá to z pravidelné analýzy trhu, kterou pravidelně provádí společnost AURES Holdings, provozovatel sítí autocenter AAA AUTO a Mototechna.

„Pokles nabídky v prosinci je každoroční jev, který je způsoben zejména předvánočním obdobím, kdy soukromníci a drobní prodejci méně inzerují, protože poptávka je před Vánoci obecně slabší a potenciální zákazníci se věnují spíše přípravám na svátky než výběru automobilu. Druhým faktorem jsou častější nákupy vozů s možným odpočtem daně z přidané hodnoty ze strany firemních zákazníků před koncem roku, čímž se nabídka také snižuje,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna v České republice. „Zajímavé jsou cenové trendy. Zatímco v případě institucionálních prodejů (v bazarech a dealerstvích) ceny téměř nerostly, tak překupníci a soukromí majitelé nabízeli své vozy výrazně dráž, než v loňském roce. To ovšem neznamená, že za požadovanou cenu vozy nakonec prodali,“ dodává Vaněček.

Nejčastěji nabízeným modelem ojetých vozů na českém trhu byla v prosinci tradičně Škoda Octavia s cenovým mediánem 189 000 korun ve stáří 9,6 roku a se 183 000 kilometry na tachometru. V nabídce bylo v prosinci 751 vozů s hybridním pohonem (o 62 více než před rokem) a 433 čistých elektromobilů, kterých meziročně přibylo 129 (+42 %). Mezi elektromobily byla v prosinci nejčastěji nabízená Tesla Model 3, následovaná modely BMW i3 a Škoda Enyaq. Nejdražším nabízeným vozem na českém trhu byl v prosinci osmiletý Mercedes-Benz SLS AMG s najetými 5 150 kilometry s cenovkou 29 584 500 korun, následoval šestnáctiletý Mercedes-Benz SLR McLaren za 18 270 000 korun a trojici nejdražších ojetin uzavírá půlroční Rolls Royce Cullinan s 850 kilometry na tachometru za 16 170 000 korun.

Skupina AURES Holdings je letos na trhu již 31 let. Provozuje síť téměř šedesáti poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku, v Maďarsku, v Německu a v Nizozemsku. Za dobu své existence obsloužila již přes 2,8 milionu zákazníků. Skupina prodá ročně 90 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Na západních trzích působí prostřednictvím společnosti Driverama. Společnost se pravidelně umisťuje v žebříčcích CZECH TOP 100 a Českých 100 nejlepších. Pro roky 2017 a 2018 byla držitelem prestižního ocenění Superbrands a umístila se na 2. místě v celoevropské soutěži European Business Awards 2016/2017. Generální ředitelka a předsedkyně představenstva AURES Holdings Karolína Topolová se v roce 2020 umístila v anketě Top Ženy Česka na 1. místě v kategorii manažerek a vloni v tomto žebříčku vstoupila do Síně slávy. Skupinu vlastní britsko-polský investiční fond Abris Capital Partners.

Newsletter