V USA začal soud s ruským hackerem Selezňovem

V americkém Seattlu začal v pondělí proces s ruským hackerem Romanem Selezňovem, který je obviněn z krádeže 1,7 milionu čísel kreditních karet. Rus byl v roce 2014 zadržen na Maledivách a přepraven přes ostrov Guam do Spojených států. Rusko označilo jeho zadržení za únos.

Podle prokurátora Setha Wilkinsona byl Selezňov po sedm let jedním z největších světových obchodníků s čísly kradených kreditních karet. Identifikační čísla získával útoky na počítačové systémy restaurantů, většinou ve státě Washington na severozápadě USA. „Osobní data 1,7 milionu lidí, kteří zrovna jedli ve špatném restaurantu, se dostala do Selezňovova počítače,“ prohlásil Wilkinson.

Americká justice obvinila ruského hackera už v roce 2011, ale v Rusku ho zadržet nemohla. Když předloni Selezňov odjel na dovolenou na Maledivy, požádal Washington tamní úřady o spolupráci. Podle Ruska šlo o organizovaný únos a porušení mezinárodního práva.

Selezňov, který si krádežemi podle obžaloby vydělal nejméně 17 milionů dolarů (400 milionů korun), byl obviněn ze čtyřiceti případů bankovní loupeže, počítačového pirátství a krádeže osobních údajů. Soud má trvat několik týdnů.

Newsletter