Velké vinařské firmy posilují na jihu Moravy surovinovou základnu

Velké vinařské firmy posilují svou surovinovou základnu. Skupují vinice od menších pěstitelů nebo zakládají nové, aby posílily svou soběstačnost. To se vyplácí zejména v době, kdy spotřebitelé preferují víno z tuzemských vinic, zjistila ČTK v anketě. Karty na trhu ještě nejsou úplně rozdané. Svědčí o tom nedávný prodej Neoklasu, který patří k největším tuzemských vlastníkům vinic.

Největší vinařská skupina v Česku BOHEMIA SEKT obhospodařuje 430 hektarů moravských vinic, ke kterým letos přibude 44 hektarů. Firma je bude vysazovat v okolí Bzence, Sedlce u Mikulova a v Dolních Věstonicích. „V odrůdách jsme se zaměřili na Chardonnay, Ryzlink vlašský, Müller Thurgau a Rulandské šedé, které dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější odrůdy v České republice a kterým se na jižní Moravě daří. Větší část nových vinic už máme vysazenou, na začátku května dokončíme výsadbu u Bzence,“ uvedl vinohradnický manažer skupiny Bohemia sekt Josef Svoboda.

Plochu vinic navyšuje v posledních letech i Znovín Znojmo, který to ale dělá zejména akvizicemi. Aktuálně hospodaří na zhruba 500 hektarech vinohradů. Zajistí si tak asi 60 procent hroznů, které potřebuje, zbytek nakupuje. Firma vinohrady kupuje až v posledních letech, ještě v roce 2011 měla jen 20 hektarů. Celkem 165 hektarů vinic loni přikoupilo i Zámecké vinařství Bzenec a spolu se sesterskými firmami jako Mikrosvín Mikulov jich tak má přes 500.

Podle výkonného ředitele Svazu vinařů Martina Půčka se velké vinařské firmy snaží v Česku skupovat vinohrady od menších producentů, aby mohly produkovat moravské víno, o které je na trhu zájem. „Trend je určitě nakupovat,“ uvedl Půček. Podle něj na situaci doplácí některé velké firmy, které musí surovinu dovážet.

Podle šéfa Vinařského fondu Jaroslava Machovce nakupují vinice nejen všichni významní hráči, ale i další firmy v oboru. „Je snaha udržet si dostatečnou dodávku kvalitní moravské suroviny, aby nebyly velké firmy v napětí, co bude v dalším období. Souvisí to také s tím, že poptávka po domácím víně šla nahoru,“ uvedl Machovec. Vedle tradičních hráčů jako Bohemia sekt, Znovín Znojmo, Templářské sklepy Čejkovice, Zámeckého vinařství Bzenec a Vinných sklepů Valtice se na trhu objevují i noví hráči.

Investiční skupina FPD Group letos majetkově vstoupila do vinařské společnosti Neoklas ze Šardic na Hodonínsku, která ve velkopavlovické vinařské oblasti hospodaří na 345 hektarech vinic a patří tak k největším tuzemským pěstitelům. Do skupiny FPD patří i Vinařství Mutěnice. Obrat skupiny se letos přiblíží k miliardě korun.

Největší tuzemští producenti vína za loňský rok (v tabulce jsou výrobci i obchodníci):

Firma Produkce vína v hl
BOHEMIA SEKT, s.r.o. 178.064
LP Wine s.r.o. 70.914
Bulk Wine Trade s.r.o. 64.045
Zámecké vinařství Bzenec s.r.o. 46.973
Templářské sklepy Čejkovice, vinařské družstvo 36.729
VINAŘSTVÍ Velké Bílovice s.r.o. 36.380
ZNOVÍN ZNOJMO, a.s. 33.924
Bronislav Vajbar 32.657
CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice, a.s. 32.544
Vinařství Krist s.r.o. 29.131

Zdroj: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ)

Největší pěstitelé vinné révy:

Firma Plocha v hektarech
Vinofrukt, a.s. 515,86
VINAŘSTVÍ MIKROSVÍN MIKULOV 412,91
NEOKLAS a.s. 342,53
Vinice LAHOFER s. r. o. 301,99
VINICE – HNÁNICE s.r.o. 271,99
Vinice Hustopeče s.r.o. 261,22
Zemědělská a.s. Čejkovice 246,63
Ing. Stanislav Holec 225,96
Vinné sklepy Lechovice 223,14
VÍNO BLATEL, a.s. 190,09

Zdroj: UKZÚZ

Pozn.: Pořadí jednotlivých firem dle evidence ÚKZÚZ. Jednotlivé skupiny vlastní ale více firem. Informace v tabulce pak nemusí souhlasit s informace od jednotlivých vinařských skupin v textu.

Newsletter