Věřitelé padlé rakouské banky Heta ztratí 54% pohledávek

Věřitelé rakouské konsolidační banky Heta budou mít u svých pohledávek ztrátu 54 procent a zřejmě se ke zbylým penězům nedostanou dříve než za sedm let. Uvedl to dnes rakouský úřad pro dohled nad finančním trhem (FMA), který tuto instituci spravuje. Heta je nástupkyní zkrachovalé banky Hypo Alpe Adria, za jejíž dluhy se plně zaručila domovská spolková země Korutany, a dostala se tím do velkých finančních potíží.

Věřitelé požadují, aby Korutany doplatily zbytek jejich pohledávek. To by podle odhadu FMA znamenalo, že by země musela splatit 6,4 miliardy eur (173 miliard Kč).

Německé banky hrozí Rakousku argentinskou krizí

Úřad dospěl k předběžné výši ztráty na základě střízlivého odhadu příjmů z prodeje aktiv Hety do roku 2020. Termín splatnosti dluhopisů této takzvané „špatné banky“ FMA odložil na konec roku 2023 a s platností od loňského března z nich zrušil veškeré úrokové platby. Dodal ale, že před rokem 2023 je možné tyto pohledávky splácet „dobrovolně“, čímž naznačil možnost dohody mezi Korutany a věřiteli.

Úřad převzal kontrolu nad Hetou loni v březnu a po zjištění, že nemá dostatek kapitálu, vyhlásil moratorium na splácení jejích dluhů do letošního května. Mezi největší věřitele této společnosti patří německé banky a pojišťovny, které mají u Hety pohledávky v hodnotě kolem sedmi miliard eur, uvádějí odhady německé centrální banky.

Newsletter