Vláda ve čtvrtek projedná varianty pro ztrátovou NWR

Vláda ve čtvrtek projedná několik variant, jak se postavit k existenčním problémům těžební společnosti New World Resources (NWR), která vlastní černouhelné OKD. Kabinet se zaměří na ochranu pracovních míst ve firmě, která je kvůli propadu cen uhlí ztrátová. Napsala to dnes agentura Reuters, které to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

„Jsou tři až čtyři scénáře, které musíme propočítat a prodiskutovat v koalici,“ řekl Babiš. Rozhodnutí ve věci ale Babiš neočekává.

Babiš a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na konci března jednali se zástupci nového vlastníka NWR, kterým je skupina Ad Hoc Group (AHG). Podle Mládka se tehdy mluvilo o parametrech restrukturalizace OKD a podmínkách a míře účasti české vlády na tomto procesu.

Firma OKD je ztrátová i přes úsporná opatření, hrozí uzavírání dolů a propouštění. V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních zaměstnanců. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun (223 milionů eur) z asi 567 milionů Kč (21 milionů eur) o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků také dopady vysokého dluhu firmy.

Newsletter