Vybíráme písek do dětského pískoviště

Každá maminka chce pro své dítko to nejlepší. Platí to i pro písek do dětského pískoviště. Pojďme se podívat, který je ten nejlepší ve všech ohledech, pro váš klid a bezpečí vaší ratolesti.

Normy pro písek do dětského pískoviště

V nabídkách naleznete mnoho různých písků. Ale jak se v nich vyznat? Pro začátek je nejdůležitější zjistit si, zda jsou i pro takovou běžnou samozřejmost určené normy. V naší legislativě se i na tohle myslí, proto máme Vyhlášku č. 238/2011 Sb., o stanovení hygienických limitů písku v pískovištích, společně s rozepsanými limitními hodnotami v příloze č. 14. Tato vyhláška definuje, co písek do dětského pískoviště nesmí obsahovat.

Je možné použít každý písek do dětského pískoviště?

Všude narazíte na nabídky stavebního písku. Nejjemnější je maltový písek. Větší a různorodé rozměry kamínků má betonářský písek. Ale oba nejsou příliš použitelné kvůli tomu, že jsou plné jílových minerálů. Barví a špatně drží tvar na základě nesprávné zrnitosti. Nikdy nevíte, co všechno obsahují. Křemičitý písek zase tvoří drobná zrníčka křemene bez jílových minerálů, proto se bábovičky rozpadají. Opravdu každý písek není ten pravý.

Zdroj: Freepik
Zdroj: Freepik

Co splňuje ideální písek do dětského pískoviště?

Hlavním kritériem výběru je norma, na jejímž základě můžete zakoupit certifikovaný písek do pískoviště. Každý majitel veřejného pískoviště musí zajistit dodržení hygienických limitů. Písek nesmí obsahovat mikroby, parazity a chemické znečištění. I v domácím prostředí je dobré tyto zásady dodržovat. Vyhnete se zbytečným nemocem svého dítěte. Pár ušetřených korun při nákupu nevyhovujícího materiálu za to opravdu nestojí. Proto si vždy vyberte certifikovaný písek do dětského pískoviště.

Fyzikální vlastnosti písku do pískoviště

Základními parametry, které má certifikovaný písek do pískoviště, je optimální frakce. Velikost zrn nepřesahuje 4 mm a obsahuje ideální množství jílových minerálů působících jako pojivo. Tento písek je po vytvoření báboviček tvarově stálý. Na první pohled je světlý, obsahuje z větší části chemicky stálý křemen a další minerály a horniny, které jsou zdraví neškodné.

Zdroj: Freepik
Zdroj: Freepik

Jak zacházet s pískem do dětského pískoviště?

Když už máte kvalitní písek pro dětská pískoviště, je nutností se o něj vhodně starat, aby udržel své vlastnosti. Před každým použitím písek provzdušněte a promíchejte horní, sušší vrstvu se spodní vlhčí. Pokud je přesušený, neváhejte písek zalít vodou, aby umělecké dílo vaší ratolesti drželo tvar. Na konci hry pískoviště vždy zbavte cizích materiálů, které si děti přinesly nebo napadaly z blízkých stromů. Přikrývejte pískoviště tak, abyste zabránili znečištění volně žijícími zvířaty. Prevencí před mikroby je mimo jiné i sluneční svit.

Kde najdete písek do dětského pískoviště?

Před začátkem sezóny je dobré písek pro pískoviště obměnit za nový. Nejjednodušší způsob, jak si tento písek zajistit, je obrátit se na specializovaný e-shop Stonex.cz. Zásilku vám dovezou v oblasti České republiky zdarma a na paletách. Certifikovaný písek do pískoviště je balený ve 25 kg pytlích s praktickým uzavíratelným ventilem. Svěřte se do péče odborníků.

 

 

Newsletter