Nárůst počtu turistů i tržeb vypadá na první pohled pozitivně. Porovnáváme se však s obdobím, kdy byl trh omráčený po koronavirové hospodářské apokalypse. Další klíčové odvětvové faktory pak tato konkrétní zpráva ČSÚ také logický nezmiňuje.
Nominální výsledky obsazenosti hotelů a vývoje cen pokojů vypadají oproti roku 2022 (ještě zčásti covidovému) pozitivně. Po úspěšných Velikonocích do České republiky přijíždí více turistů než loni (v květnu o 20% v červnu o 13%) a průměrná cena pokoje vzrostla o zhruba pětinu, což generuje růst tržeb cca 35%. „Léto je lepší než loňské, více přijíždějí cizinci (Češi již stagnují), ale loni byl trh po covidové apokalypse omráčený,“ vysvětluje Jaroslav Svoboda, majitel největší české hotelové sítě Czech Inn Hotels. „Česku navíc stále chybí docela velká skupina turistů. Zatímco před covidem do Česka mířil mix cizinců ze zámoří, z Asie, Ruska a Evropy, v letošním roce nás turisté z Asie a zámoří vidí ve stejné zóně jako Ukrajinu. Takže sem nebudou jezdit kvůli tomu, že tady – nebo v blízkosti nás – je válka,“ říká Svoboda. A dodává, že výpadek těchto cizinců nahrazují zejména Češi, Němci, Slováci a Poláci.
V Česku se mění složení i zvyky hostů
Zatímco data Českého statistického úřadu naznačují, že jsme již dosáhli úrovně roku 2019, v cestovním ruchu nelze vidět jen jednu stranu mince. Náklady, tzv. „hotelová inflace“ (energie, potraviny, mzdy) atakuje 40% a většina hotelů tak hospodaří stejně „na hranici“ jako těsně po covidu. K tomu změny spotřebitelského chování a preferencí zákazníků. “Lidé jezdí na kratší dobu, rezervují na poslední chvíli…” říká Jaroslav Svoboda, a dodává: „Důvodem nižšího zájmu zahraničních turistů je také zhoršující se kvalita služeb, kde nás předhánějí jiné země střední Evropy. Praha byla vždycky premiantem – nejenom střední Evropy, ale dlouho byla jedním z pěti nejnavštěvovanějších míst Evropy a ve dvacítce světových měst. Dnes už se ale nesrovnáváme s těmi nejlepšími. Srovnáváme se s Varšavou a Budapeští, a i ty se zlepšují a utíkají nám. Máme slabou dálniční síť a špatné spojení letiště s hlavním městem. To vše jsou faktory, které snižují České republice kredit v porovnání s okolními zeměmi,” uzavírá Jaroslav Svoboda.