Vzdělání a kvalifikace si vážíme víc než kdy dříve

Mnoho lidí se zajímá o různé druhy finančních investic, zvažuje výhody a nevýhody a snaží se učinit nejlepší rozhodnutí pro svůj život. Přitom vzdělání může být jednou z nejvýnosnějších investic.

Jana Večerková

„Většina lidí ignoruje fakt, že investice do vzdělávání je jednou z nejsilnějších a neméně proměnlivých věcí, které mohou pro svůj blahobyt udělat, a to i z finančního hlediska,“ míní Jana Večerková, zakladatelka kurzů programování Coding Bootcamp Praha, www.codingbootcamp.cz.

Vzdělání může být jednou z nejvýnosnějších investic. Svou investicí do něj můžete zvýšit své celoživotní příjmy o statisíce, ba dokonce miliony. Rozhodnutí o dalším vzdělávání po ukončení střední školy je závažné a vždy je dobré prozkoumat své možnosti. Možná zjistíte, že kurz na pár měsíců vám pomůže dosáhnout kariéry, která vás baví, nebo se rozhodnete, že čtyřletý titul je cesta, kterou se chcete vydat. Kupříkladu titul z informatiky nebo podobného oboru jistě pomůže získat práci v oblasti technologií, avšak není zcela nezbytný. 69 % vývojářů, kteří byli dotazováni, uvedlo, že jsou částečně samouky v oblasti svých dovedností, a 13 % uvedlo, že nejsou vyškoleni vůbec. Pokud máte chuť se učit, můžete se dovednosti potřebné pro práci v technice naučit sami.

Investice do vzdělání není omezena věkem

Ačkoliv se může mnoho lidí domnívat, že vzdělávání je tématem hlavně mladších generací a člověk ve středním věku už se stejně nic nového nenaučí, není tomu tak. Nikdy se nepřestávejte učit – to je dobrá strategie, jak zlepšit svůj život. Skvělé na této strategii je, že se můžete učit bez ohledu na to, kolik vám je let. Nevěřte rčení ‚Starého psa novým kouskům nenaučíš‘ – věda říká, že to prostě není pravda.

Odborníci na psychologii a neurovědu zjistili, že náš mozek má úžasnou schopnost učit se novým věcem a získávat nové schopnosti bez ohledu na váš věk. Děje se tak díky neuroplasticitě mozku, která může být prodloužena i po skončení dětství.

Naučit se třeba programovat může člověk v každém věku, ať už je to muž nebo žena,” říká Jana Večerková z Coding Bootcamp Praha, www.codingbootcamp.cz.

Ale!

Není překvapením, že zaměstnanci technologických firem jsou obvykle mladší. Někteří starší zaměstnanci dokonce hlásí, že jsou kvůli svému věku nuceni ze svých firem odejít.  Avšak dobrým příkladem pro všechny může být společnost Google, která má pro své starší zaměstnance dokonce název – Greyglers. Ti jsou pro tým velkým přínosem. Dělí se o své zkušenosti a obhajují potřeby zaměstnanců vyššího věku, podporují změny v průběhu kariéry zaměstnanců tak, aby byl Google stále společností pro všechny.

Proč do vzdělání investovat podle odborníků z Coding Bootcamp Praha?

  1. Udržujete se v obraze. V dnešním rychlém světě je důležité, aby člověk udržoval své znalosti, a to v souladu s trendy nebo i předpisy a zákony stanoveny státem. Vzdělávání zvyšuje vaše know-how a může tak lehce zvýšit vaši konkurenceschopnost na trhu práce.
  2. Doba návratnosti může být rychlá. Ihned po absolvování kurzu nebo například vysoké školy se danému uchazeči o práci zvyšuje kvalifikace, která může být následně ihned využita v praxi. Čím větší kvalifikace dosáhnete, tím větší finanční ohodnocení můžete získat. Toto je rozdíl oproti klasickým investicím jako jsou akcie nebo nemovitosti, kde na výnos čeká investor většinu několik let.
  3. Poptávka je obvykle vyšší než nabídka. Dalším prvkem, který činí vzdělávání atraktivní investiční příležitostí je skutečnost, že poptávka je obvykle větší než nabídka, zejména na rozvíjejících se trzích. Takovým perspektivním trhem jsou například informační technologie. Dlouhodobě hlásí obrovský převis nabídky nad poptávkou, kdy se v ČR pohybujeme až kolem 14 tisíc volných pracovních pozic, které by bylo možné obsadit.

Zkusit můžete třeba intenzivní kurzy programování, aktuální běhy na https://www.codingbootcamp.cz/#dates-and-fees . Další Demo Day najdete na: https://www.codingbootcamp.cz/events.

Newsletter