Wall Street: S&P 500 má nový rekord, akcie IBM propadly

Americké akcie dnes mírně posílily, pomohla jim zpráva o příznivém vývoji trhu práce ve Spojených státech a růst cen ropy.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, posílil o 0,26 procenta a obchodování uzavřel na 21.006,94 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,41 procenta na 2399,29 bodu, a uzavřel tak na novém rekordu. Index technologického trhu Nasdaq Composite přidával 0,42 procenta na 6100,76 bodu.

Americké ministerstvo práce dnes oznámilo, že ekonomika USA v dubnu vytvořila zhruba 211.000 pracovních míst, což je více, než se očekávalo. Míra nezaměstnanosti překvapivě klesla na desetileté minimum 4,4 procenta z březnových 4,5 procenta.

Dařilo se především energetickým titulům, které reagovaly na dnešní zotavení cen ropy po jejich včerejším propadu. Trhy povzbudilo ujištění Saúdské Arábie, že je Rusko ochotno připojit se k prodloužení omezení těžby.

O 2,5 procenta na 155,03 dolaru oslabily akcie technologického gigantu IBM. Stalo se tak poté, co vešlo ve známost, že miliardář Warren Buffett prodal téměř třetinu svých akcií, které ve firmě vlastní.

Euro dnes na devizových trzích ve světě vystoupilo vůči dolaru na nové šestiměsíční maximum 1,0991 USD. Vyhlídky na vítězství centristického kandidáta Emmanuela Macrona ve francouzských prezidentských volbách totiž převážily nad příznivými údaji o dubnové situaci na trhu práce ve Spojených státech.

Euro je teď nejvýše od začátku loňského listopadu. V lednu se přitom propadlo až na 14leté minimum 1,0339 USD. Obchodníci očekávají, že jednotná evropská měna v reakci na předpokládané Macronovo vítězství ve volbách překoná hranici 1,10 USD, uvedla agentura Reuters.

Newsletter