Zájem Číňanů o průmyslové plochy v ČR letos výrazně vzroste

Zájem společností s převážným podílem čínského kapitálu o průmyslové plochy v ČR roste. Loni si pronajímaly 31.000 metrů čtverečních těchto ploch, jen za první tři měsíce letošního roku jich přibylo dalších 49.000. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti CBRE, jejíž výsledky představila na dnešním setkání s novináři. Do konce roku firma očekává pronájem minimálně dalších 70.000 metrů čtverečních. Meziročně by tak tato plocha měla být téměř čtyřikrát vyšší.

Zájem se týká jak výrobních hal, tak logistických prostor. Jde převážně o investice do automobilového průmyslu, elektroniky a e-commerce. Příkladem mohou být společnosti BWI Group nebo Hisense.

Výstavba pro BWI Group byla zahájena v polovině loňského roku v Panattoni Parku Cheb. Čínská skupina BWI Group zde chce od poloviny roku na prostoru zhruba 16.000 metrů čtverečních vyrábět tlumiče pro automobilový sektor. V plzeňském průmyslovém parku už na ploše 15.000 metrů působí společnost Hisense, která se zabývá výrobou obrazovek a jiné elektroniky.

O prostory v České republice mají kromě výrobců zájem také čínské logistické firmy. „Lokální trh nabízí řadu kvalitních skladových prostor převážně v blízkém okolí hlavního města a Středočeském kraji. Již byla uzavřena další smlouva s jedním z čínských investorů o pronájmu zhruba 20.000 metrů čtverečních v Prologis Park Prague Airport v Jenči a aktuálně registrujeme další poptávky,“ uvedl vedoucí oddělení průmyslových nemovitostí CBRE Michal Bezděka.

Jak již dříve uvedla developerská společnost Prologis, prostory v Jenči pronajala internetové obchodní firmě Linemart, kterou vlastní čínská společnost Shenzhen Sailvan Network.

Newsletter