Zásoby benzínu v USA rostou, ceny ropy růst zmírnily

Světové ceny ropy v dnešním proměnlivém obchodování zamířily dolů, a smazaly tak dřívější zisky. Trhy reagují na údaje o nečekaně velkém nárůstu amerických zásob benzinu.

Severomořská ropa Brent se dnes kolem 17:00 SELČ pohybovala beze změn na 43,21 USD za barel. Americká lehká ropa WTI vykazovala pokles o pětinu dolaru na 39,11 USD za barel.

Situace na trhu s ropou se dříve v průběhu dnešního obchodování nejdříve stabilizovala poté, co Čína podnikla kroky na podporu domácí ekonomiky a údaje o zakázkách na zboží dlouhodobé spotřeby v USA překonaly odhady.

Americký Úřad pro energetické informace (EIA) později během dne oznámil, že americké zásoby ropy minulý týden prudce klesly. Zásoby benzinu a ropných destilátů se ale navzdory odstávkám rafinerií zvýšily.

Trh s ropou podle analytiků pokles zásob ropy převážně předpokládal. Vyšší stav zásob benzinu ale do cen ropy nezahrnul.

Ceny ropy klesly od června o zhruba třetinu. Srážela je vysoká produkce v USA, rekordní těžba na Blízkém východě a obavy z klesající poptávky v asijských zemích. V pondělí klesly ceny Brentu i WTI na nejnižší úroveň od začátku roku 2009. Zasáhly je obavy z rychlého tempa zpomalování růstu ekonomiky v Číně, což zapříčinilo také výprodej na světových akciových burzách.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent říjen 43,21 43,21
New York – Nymex WTI říjen 39,11 39,31
 

Newsletter