Zástupci MF v dozorčí radě hlasovali proti mandátu pro vedení ČEZ

Zástupci ministerstva financí v dozorčí radě energetické společnosti ČEZ hlasovali proti prodloužení mandátu stávajícímu vedení firmy. Novinářům to dnes řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Dozorčí rada před Vánocemi potvrdila ve funkci předsedy představenstva na další čtyři roky Daniela Beneše. Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který drží 70 procent akcií firmy právě přes ministerstvo financí. Současný mandát měl Benešovi skončit letos na konci roku.

„Myslíme si, že pokud máme bilancovat výsledky firmy ČEZ, tak se mělo počkat na valnou hromadu,“ uvedl dnes Babiš. Valná hromada ČEZ se pravidelně koná v červnu. Dozorčí rada ČEZ má 12 členů. Stát má osm členů, zbytek jsou zástupci zaměstnanců. Babiš již dříve uvedl, že na základě koaličních dohod nominoval do dozorčí rady ČEZ za stát čtyři zástupce jeho resort, tři zástupci jsou nominováni ČSSD a jeden KDU-ČSL.

„V důležitých a konfliktních otázkách dochází často k tomu, že zástupci ministerstva financí nemají v dozorčí radě potřebnou většinu, a jsou jednoduše přehlasováni,“ uvedl ministr už loni v září.

Dnes podotkl, že veškeré státní firmy, do jejichž řízení vstupuje více než jedno ministerstvo, fungují ztěžka. Podobná situace jako v ČEZ je podle něj z tohoto hlediska například i v České exportní bance a státní pojišťovně EGAP. „Nefunguje to tak, jako když nějaký ministr sám řídí nějakou firmu,“ uvedl.

Babiš dnes zkritizoval i nákupy ČEZ v zahraničí. „Nakupují v zahraničí nějaké investice, které potom dostává dozorčí rada na vědomí, místo toho, aby šetřili peníze na výstavbu bloku Dukovan, což je priorita,“ uvedl. Nový blok Jaderné elektrárny Dukovany se podle něj měl postavit už dávno.

Současná vláda přitom neposkytla v dubnu 2014 státní garance na dostavbu dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. ČEZ následně tendr na dostavbu elektrárny zrušil. Se stavbou jednoho jaderného bloku v Dukovanech a jednoho bloku v Temelíně s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách počítá předloni schválený Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR.

Ministerstvo průmyslu již dříve uvedlo, že čeká, že vláda rozhodne o modelu dostavby nového jaderného zdroje v první polovině letošního roku. Babiš v minulosti několikrát uvedl, že výstavbu bloku by měl financovat samotný ČEZ, který obě tuzemské jaderné elektrárny vlastní.

ČEZ je největší česká energetická firma. Temelín a Dukovany loni dodaly do sítě méně elektřiny než v roce 2015. Loňská výroba v Dukovanech byla dokonce nejnižší za 28 let. Příčinou byly dlouhé odstávky obou zdrojů. Podle analytiků kvůli nižší loňské výrobě v jaderných elektrárnách energetická společnost ČEZ přišla zhruba o pět miliard korun na provozním zisku.

Newsletter