Zatímco trhy bojují, Fondee se daří. Investiční platforma z Česka boduje i na Slovensku

Podle amerického Forbesu se fintech firmám v současnosti nedaří tak jako finančním a technologickým společnostem. Investiční platforma Fondee ale hlásí, že není jednou z nich. Přestože v roce 2022 klesl index Global X Fintech ETF o 52 %, Fondee si připsalo 40 % klientů a roste i v tomto roce. A to zejména na Slovensku, kde jenom v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenalo 32% nárůst v počtu klientů. Úspěchu platformy se nedotkl ani propad valuací v technologickém sektoru a její zakladatel Jan Hlavsa věří, že prostor pro další růst je nejen na Slovensku nadále velký.

Jan Hlavsa

„Zpětně vidíme, že nám přálo štěstí a my s Fondee přišli na trh ve správnou dobu. Během prvních dvou let rostly trhy i chuť lidí investovat a jen v roce 2021 jsme co do počtu klientů vyrostli pětinásobně. Nám se ale podařilo pokračovat v růstu i s příchodem vysoké inflace a vysokých úrokových sazeb na začátku minulého roku,“ říká Jan Hlavsa, zakladatel Fondee. Přestože stoupající ceny nejen energií a vysoké úrokové sazby přispěly k neochotě lidí investovat, počet klientů Fondee vyrostl i za této situace v minulém roce o 40 % a platforma tak dosáhla mety 10 tisíc klientů.

Slováci mají zájem

Zatímco jiným poskytovatelům investičních služeb online se příliš nedařilo, Fondee v roce 2022 dále expandovalo do zahraničí, konkrétně na Slovensko. To po Polsku představuje druhou zemi, kde Fondee v současnosti nabízí své služby. V prvním čtvrtletí tohoto roku tam počet klientů meziročně stoupl o 32 %. Hlavsa si to vysvětluje zejména chutí Slováků využívat moderní investiční nástroje.

„Slovenský trh s investičními službami je v mnohém podobný našemu, to se ovšem netýká saturace. Z našich průzkumů, které jsme před expanzí prováděli, jasně vyplynulo, že Slovákům platforma jako Fondee chyběla. Přestože jsme tedy zájem tušili, tak rychlý růst v počtu uživatelů předčil naše prognózy. S postupně zlepšující se ekonomickou situací očekáváme, že jakmile se sentiment zase otočí, budeme v Česku i na Slovensku zpátky na několikanásobném růstu,“ říká Hlavsa.

Český startup Fondee mění způsob, jak lidé uvažují o investicích. Funguje jako online služba pro jednoduché investování do fondů akcií a dluhopisů. Pomáhá zejména těm, kterým leží peníze na běžných účtech a kteří hledají snadnou a efektivní cestu jejich zhodnocení. Fondee pro ně zprostředkuje investice do fondů sdružujících akcie a dluhopisy. Registrace probíhá online, klient si jen vybere typ portfolia a zbytek už je bez starostí. Projekt v roce 2017 založili Eva a Honza Hlavsovi, kteří nabyli zkušenosti ve financích v londýnské City a chtějí lidem investování zpřístupnit. V roce 2021 získali pro svůj startup milion eur od skupiny soukromých investorů a J&T Banky, která se zároveň stala brokerem platformy. Od ledna 2022 Fondee působí také na Slovensku a od roku 2023 v Polsku.

Newsletter