Zbankrotoval vlastník vrtulníku, který před týdnem spadl v Norsku

Kanadský provozovatel vrtulníků CHC Group se dnes uchýlil pod soudní ochranu před věřiteli. Bankrot jednoho z největších operátorů vrtulníkové dopravy pro potřeby těžebních společností je důsledkem propadu cen ropy. CHC mimo jiné patřil vrtulník, který se minulý pátek kvůli technické závadě zřítil v Norsku se 13 lidmi na palubě, napsal list The Wall Street Journal.

CHC je vedle americké Bristow Group jednou ze dvou firem, která dominuje na poli přepravy zaměstnanců a nákladů na ropné plošiny na mořích. Kvůli úbytku zakázek zažívá celý sektor služeb pro těžbu ropy po letech prudkého růstu špatné časy, takže se v něm musí propouštět a snižovat náklady. Zástupci odvětví odhadují, že nevyužita je nyní asi pětina světového počtu vrtulníků.

CHC provozovala na konci ledna 231 vrtulníků a už několik měsíců zkoumala možnosti restrukturalizace svého dluhu. Ten podle podání firmy k bankrotovému soudu v Texasu činil k 31. lednu 1,4 miliardy dolarů (33 miliard Kč).

Poslední ranou pro firmu byl pád vrtulníku Eurocopter EC225 na jihozápadě Norska, po němž CHC pozastavila provoz většiny svých strojů. V helikoptéře na cestě z ropné plošiny Gullfaks B, kterou provozuje koncern Statoil, na letiště v Bergenu zahynulo všech jedenáct cestujících a dva členové posádky.

Newsletter