Země bez slunce, ale s úsměvem. Hokejová Sparta vyrazila pro Pohár

V předvečer odvetného zápasu osmifinále Hokejové ligy mistrů mezi HC Sparta Praha a Skellefteå AIK shrnuje šéfkomentátor stanic Sport1 a Sport2 Ondřej Voršilka.

Letiště Václava Havla je v tento ranní čas doby covidové relativně prázdné. Zhruba tři odlety za hodinu nám dávají jasný signál, že dovolenková doba charterů i do těch nejteplejších destinací je už dávno pryč a na odbavení čeká jen pár rozespalých obchoďáků. Na tabuli odletů se vedle obligátní Paříže, Bruselu a Zurrichu z ničeho nic rozsvítí nápis Skellefteå…dost možná, že vůbec poprvé.

Psal se rok 2017, 7. únor. V chladném švédském večeru se v aréně Frolundaborgs v Göteborgu tísnilo přes šest tisícovek diváků. Sparta srdnatě bojovala a v úvodu třetí třetiny finálového utkání hokejové Ligy mistrů vyrovnal Lukáš Klimek na 3:3. Neskutečná jízda pokračovala prodloužením. Deset minut, tři na tři, náhlá smrt. Nekompromisní pravidla přinesla radost Švédům. V čase 61:27 Niklas Lasu ukončil sezónu hokejové Ligy mistrů. Sezónu, ve které byl český hokej blízko.

Zpátky v dnešku, je 6:15 hodin. Odletová hala terminálu 2 ruzyňského letiště ožívá. Fanoušci oděni v klubových barvách se řadí k přepážce a obličeje jim rozjasňují displeje chytrých telefonů při hledání aplikace Tečka. Všichni potvrdili svou bezinfekčnost a po naložení několika tun vybavení a odbavení kompletního týmu HC Sparta Praha, začíná po téměř čtyřletém čekání další švédská mise.

Skellefteå je město, které má něco přes třicet tisíc obyvatel. Leží v severní části země a známé je především díky těžbě zlata, nejvyššímu dřevěnému mrakodrapu v Evropě a především díky hokeji. Hokejový klub Skellefteå AIK patří ve Švédsku k nejlepším. Má na kontě tři mistrovské tituly a chlubí se dlouhodobě jednou z nejlepších obran v lize. Má skvělou mládežnickou akademii, nádherný stadion a fantastické fanoušky. Pravda je, že mnoho jiných druhů zábavy v lesy izolované oblasti nenajdeme. Příjemné procházky kolem řeky můžete proložit korzováním po vánočně vyzdobené hlavní třídě lemované obchody a útulnými restauracemi. Za hodinu ji sice projdete pětkrát tam i zpět, ale pokaždé objevíte něco nového.

Sparta byla na začátku sezóny 2016/2017 jiná. Ambice jsou ale vždycky stejné. „S“ znamená touhu vládnout extralize a oprášit radost z roku 2007. „S“ znamená povinnost reprezentovat český hokej v Evropě a Sparta to tehdy dokázala. Na své cestě do finále vyřadila finský Karpat, slavné švédské HV71, našlapaný Bern a současného mistra SHL Vaxjo Lakers. Nebýt té zpropadené Frölundy…

Zápas začíná v 18:05, letiště v Skellefteå je malé. Má jedinou dráhu pro odlety i přílety a Airbus A320 pro 180 cestujících svými rozměry významně převyšuje letištní budovy, které jsou koncipované na maximálně tři regionální lety ze Stockholmu denně. Zatímco se fanoušci a zástupci partnerů, kteří se rozhodli absolvovat tento netradiční výjezd, procházejí po městě během posledních dávek světla loučícího se Slunce – v této oblasti se v tuto roční domu stmívá okolo 14. hodiny – hráči na hotelu relaxují před prvním utkání osmifinále hokejové Ligy mistrů.

Kraft arena je jednou z městských dominant. Vybudována byla sice již v roce 1966, ale sérií rozsáhlých rekonstrukcí byla de facto přebudována do současné čisté a moderní podoby. Optimální velikost a kapacita cca 5 tisíc diváků z ní dělá velmi komfortní a útulný hokejový stánek se skvělým zázemím, patnáctimetrovou lezeckou stěnou a odpočinkovou zónou. Jestli Švédi něco umí, hned po nábytku, bezpečnostních prvcích v automobilovém průmyslu a populární hudby, je to koncepční architektura sportovišť. Jo a vlastně také hokej. V tom jsou jedni z nejlepších na světě a sparťanská výprava si to velmi dobře uvědomovala.

Čas 01:02. Filip Chlapík využívá nedůslednosti obrany a překvapuje domácí z dorážky, 0:1. I přes dvě přesilovky se domácí v první třetině neprosazují. Sparta je aktivnější. Třetí vyloučení se Spartě nevyplácí a jedna z hvězd Skellftey, Oscar Moller, vyrovnává. I přes drtivý tlak domácích Sparta odolala a Pavelka v poslední minutě skóruje, 1:2. Ve třetí třetině Sparta díky zlepšené hře kontroluje utkání a Skellefteu potápí symbolicky Švéd, Erik Thorell. První krok splněn. Sparta si do domácí odvety přiváží vedení o dva góly i velmi cennou zkušenost. A my také. Za jediný den se dá odletět k polárnímu kruhu, poznat milé švédské pohostinství a porazit nejlepší obranu třetí nejlepší ligy světa. Těš se Frölundo…

Odvetný zápas osmifinále CHL HC Sparta Praha – Skellefteå AIK sledujte živě 23.11. od 17:45 na stanici Sport1.

AMC Networks International – Central and Northern Europe je součástí AMC Networks International, jednou z předních mezinárodních společností na poli televizního vysílání a distribuce tematických televizních stanic, které se zaměřují na střední a východní Evropu. Současně portfolio AMCNI – Central and Northern Europe nabízí televizní stanice ve čtyřech žánrech: sportovní: Sport1, Sport2, SportM, dětské: Minimax, JimJam; zábavně-vzdělávací: Spektrum, TV Paprika, Spektrum Home a filmové: AMC a Film +. Obsah tematických stanic je vytvářen pro místní diváky a trhy v různých jazycích. Je dostupný na celé řadě platforem, včetně HD služeb, a nabízí verze pro mobilní telefony.

AMC Networks International (AMCNI) je globální divize AMC Networks a je dodavatelem uznávaných zábavných pořadů pro předplatitele ve více než 130 zemích. AMCNI zahrnuje globální značky a také tak populární stanice s lokálním významem a různorodým žánrovým zaměřením. Více informací naleznete na www.amcnetworksinternational.com

Newsletter