Zisk Deutsche Telekom díky T-Mobile US výrazně vzrostl

Základní zisk německé telekomunikační skupiny Deutsche Telekom v prvním čtvrtletí vzrostl v meziročním srovnání o 13 procent a společnost zvýšila i tržby. Ke zlepšení výsledků dopomohl zejména úspěch amerického mobilního operátora T-Mobile US, sdělila dnes společnost, jejíž operátor T-Mobile působí i na českém trhu.

Zisk před splátkou úroků, zdaněním a odpisy dosáhl 5,16 miliardy eur (140 miliard Kč) a mírně překonal průměrný odhad analytiků oslovených agenturou Reuters. Tržby skupiny se zvýšily o pět procent na 17,6 miliardy eur.

T-Mobile US minulý týden oznámil, že v posledním čtvrtletí vytvořil čistý zisk, a zvýšil letošní odhad nárůstu počtu zákazníků. Operátor je s tržbami 7,8 miliardy eur největší divizí Deutsche Telekom a skupina v minulých letech usilovala o jeho prodej. Nakonec se rozhodla, že si firmu prozatím nechá, a T-Mobile pak s pomocí agresivní cenové strategie postoupil v USA ze čtvrtého na třetí místo na trhu.

Ziskovost skupiny oslabovaly vysoké investice do modernizace sítí pevných linek v Evropě a zejména v Německu. Investice za čtvrtletí vzrostly o 12 procent na 2,8 miliardy eur.

Součástí Deutsche Telekom je i T-Mobile Czech Republic, jehož tržby v prvním čtvrtletí klesly o 3,6 procenta na 6,3 miliardy korun. Výnosy z mobilních služeb se zvýšily o 1,4 procenta na 4,5 miliardy Kč a celkový provozní zisk stoupl o sedm procent na 2,7 miliardy Kč. T-Mobile Czech Republic působí na českém trhu od roku 1996 a od roku 2002 je součástí mezinárodní telekomunikační skupiny Deutsche Telekom.

Newsletter