Koruna oslabila nad 24,90 za euro a nad 23,20 za dolar. Nelíbí se jí nejistota kolem úpravy sazeb ČNB. Americké výnosy rostou rychleji než evropské. Dolar dnes sílí směrem k hranici 1,0700 za euro.

Znáte Richee? První českou otevřenou multibankovní aplikaci?

Banka CREDITAS spustila pilotní provoz první multibankovní platformy na českém trhu. Aplikace Richee přináší „all-in-one banking“, kdy klient své účty v různých bankách vidí a ovládá z jednoho místa. Richee je v tuzemsku první a jedinou aplikací tohoto typu, která splňuje podmínky směrnice PSD2. Kromě přehledů o financích aplikace generuje také statistiky příjmů a výdajů. V ostré verzi pak umožní zadávat platby z jakéhokoliv napojeného účtu. Pilotní provoz aplikace poběží do září. O nové funkce rozšířená aplikace bude všem k dispozici nejpozději od října. Přihlásit se do testu je možné na stránce www.richee.cz.

„Češi často používají dvě až tři banky, mladší lidé i víc. S Richeem skončila doba, kdy máte mobil plný aplikací pro různé účty, s různým rozhraním i ovládáním. Richee spojí všechny účty klientů různých bank do jedné aplikace. Jednoduchost, přehlednost a komfort užívání jsou přitom stěžejní požadavky současných uživatelů. My k nim navíc ještě přidáváme bezpečnost, která je pro nás klíčová,“ říká člen představenstva Banky CREDITAS Kamil Rataj, který projekt Richee vede.

V současnosti lze v aplikaci Richee mít účty CREDITAS, Equa, Fio a Air Bank, brzy se přidají Česká spořitelna a Moneta. „Ostatní banky připojíme hned, jak zpřístupní svá API rozhraní. Čekali jsme, že se tak stane už v lednu s počátkem účinnosti směrnice, jde to ale pomaleji. S ohledem na bezpečnost citlivých klientských dat chceme připojovat banky pouze přes zabezpečené API rozhraní, riskantnímu screen scrapingu se budeme vyhýbat,“ upozorňuje Kamil Rataj.

Aplikace Richee není jen další mobilní bankovnictví v řadě. Jde o aplikaci, kterou mohou lidé používat, aniž by měli u Banky CREDITAS svůj účet nebo jiný produkt. Otevřenost patří k jedněm z hlavních atributů a výhod aplikace Richee stejně jako komfort správy mnoha účtů na jednom místě. Důraz se klade na bezpečnost. Přístup k účtům je umožněn napojením přes API rozhraní dané banky a autorizovaným přihlášením, nikoli tzv. scrappingem, tedy strojovým čtením dat z klientova účtu po poskytnutí přihlašovacích údajů cizí aplikaci. To byla doposud jediná dostupná cesta přístupu k účtům u podobných konkurenčních aplikací.

Beta testování aplikace je otevřeno zájemcům

Dnes banka CREDITAS začíná s pilotním provozem aplikace. Zájem lidí eviduje sběrem základních kontaktních údajů na stránce www.richee.cz. Vybraným zájemcům o pilotní provoz aplikace pak pošle pozvánku a instrukce k připojení se do beta testu. V testovacím stavu umí aplikace připojit účty ze čtyř bank (CREDITAS, Equa, Fio, Air Bank a další bude postupně přidávat).

Nabízí přehled o celkovém zůstatku i zůstatcích na jednotlivých účtech, umožňuje kategorizaci transakcí a automaticky generuje statistiky příjmů a výdajů. Automatické zařazení jednotlivých transakcí do kategorií poskytne podzimní verze. Richee nabízí i vytvoření virtuálního účtu, kam si klient může doplnit vlastní data, například o hotovostních transakcích nebo o účtech, které ještě napojit nejdou.

Podzimní release přinese další funkce

I v době, kdy běží test aplikace, banka CREDITAS pracuje na dalších funkcích, které budou dostupné od října již všem uživatelům ve storech. Klíčová funkce, která v podzimní verzi přibyde je možnost zadávat a autorizovat platby, a to z kteréhokoli z připojených účtů, v nabídce se postupně objeví také Richee účet a karta. Dalšími výhodami aplikace Richee budou různé typy notifikací, možnost nastavení platebních šablon, či párování nebo přidání příloh k transakcím, jako jsou účtenky či faktury. Klienti jistě ocení i možnost vytvářet a spravovat osobní či rodinné rozpočty, přičemž Richee ohlídá, na kolik se plány potkávají s realitou. Agregace dat tak bude dávat klientovi další přidanou hodnotu.

„Podzimním spuštěním ostré verze rozhodně nekončíme. Banka CREDITAS chce přinášet nové funkce a vylepšení do Richeeho kontinuálně,“ říká Kamil Rataj.

Newsletter