Zpracovatelský průmysl v USA v březnu obnovil růst

Zpracovatelský průmysl ve Spojených státech v březnu obnovil růst a ukončil pětiměsíční pokles. Vzestup aktivity v odvětví podpořily hlavně nové zakázky, které naznačují rovněž příznivý vývoj do budoucna. Vyplývá to z dnešní zprávy organizace ISM, která sleduje ekonomickou aktivitu v zemi na základě průzkumů u firemních nákupních manažerů.

Index aktivity zpracovatelského sektoru stoupl na 51,8 bodu z únorové úrovně 49,5 bodu. Vrátil se tak nad padesátibodovou hranici, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Ekonomové oslovení agenturou Reuters odhadovali nárůst indexu na 50,7 bodu.

Index nových zakázek vzrostl o téměř sedm bodů na 58,3 bodu a výrazně se zvýšil i index realizovaných cen. Mírně naopak klesla složka zaměstnanosti.

Americký průmysl v minulých měsících podkopávala slabá globální ekonomika a silný kurz dolaru, který zdražuje americké zboží v zahraničí. Dnešní vládní statistiky ukázaly, že celé odvětví ztratilo v březnu 29.000 pracovních míst po únorovém úbytku 18.000 míst.

Americká ekonomika zpomalila ve čtvrtém čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 1,4 procenta z dvouprocentního tempa v předešlém kvartále. Za celý loňský rok zopakovala ekonomika růst o 2,4 procenta.

Newsletter