ECB: Objem QE zůstává, struktura bude řešena v prosinci

(Aktualizováno 15:55) Euro prudce propadlo od úrovní u 1,1340 až k 1,1175 vůči americkému dolaru po slovech guvernéra ECB Maria Draghiho. Ten krom jiného řekl, že riziko směrem dolů zůstává u růstu ekonomiky eurozóny i inflace, která bude oživovat pozvolněji. ECB v prosinci přehodnotí rozsah měnové stimulace a průběžně je připravena nasadit veškeré dostupné nástroje, pokud si to situace bude žádat. 

Evropská centrální banka nechala po dnešním měnovém jednání své rady základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,05 %. Stejně nezměněna zůstala i depozitní sazba dosahující -0,2 % a zápůjční čítající 0,3 %. Draghi během tiskové konference prohlásil, že ECB diskutovala další snížení depozitní sazby.

Během ziskové konference pak Draghi oznámil, že ECB bude nadále udržovat měsíční nákup vybraných cenných papírů o hodnotě 60 miliard euro. Program by měl stále trvat minimálně do konce září 2016, přičemž není vyloučeno jeho prodloužení, pokud si to ekonomický stav Evropy bude žádat. Důležité je však, že struktura současného stimulu bude ještě projednána během příštího zasedání banky, tedy v prosinci letošního roku.

Dle Draghiho jsou ve hře stále přítomna rizika (např. cena ropy a silné euro), která ohrožují jak vývoj evropské ekonomiky, tak i inflace. I přesto, že politika ECB podporuje oživení, je potřeba, aby byla podpořena strukturálními reformami. Stejně tak by se na obnově měla podílet i politika fiskální, avšak za předpokladu dodržení všech pravidel Evropské unie. Guvernér taktéž zdůraznil, že vedení banky je připraveno jednat, a to všemi dostupnými prostředky, které má ECB k dispozici.

Tempo růstu evropské ekonomiky ve druhém čtvrtletí 2015 dosáhlo mezikvartálně  0,4 %, předchozí výsledek byl nárůst o 0,5 %. Pozitivních čísel bylo dosaženo díky slibnému vývoji domácí poptávky. Ta byla podpořena především spotřebou a investicemi, přičemž tyto dva segmenty profitují obzvláště z levné ropy. Svou roli ale hrají i reformy, které jsou prováděny jednotlivými státy. Horší situace je v případě zahraniční poptávky, kterou stahuje vývoj rozvojových trhů, především pak Čína, a to i přesto, že evropská expozice v asijské zemi není nikterak velká.

Poslední data z Eurostatu ukázala, že harmonizovaný index spotřebitelských cen klesl v září o 0,1 % z předchozího srpnového růstu o velikosti 0,1 %. Vinu na poklesu nesou především nižší ceny energetického sektoru. Vzhledem k aktuálnímu vývoji se čeká, že ceny zůstanou i nadále velmi nízké. Lepších čísel by dle výhledu ECB mělo být dosaženo až v roce 2016 a 2017, přičemž podíl nich by měla nést především ekonomická obnova a vyšší ceny ropy, které dnes naznačují ropné futures.

Stále je ale platné, že při zhoršení ekonomických podmínek se „sáhne“ po úpravě programu kvantitativního uvolňování. Draghi během konference rovněž naznačil, že ve vedení ECB jsou někteří členové, kteří požadují ještě více podpůrných programů, a to s okamžitým zavedením.

 

 

Newsletter