Dolar dnes ráno zpevnil pod 1,0950 za euro. Měny regionu posílily. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

Adam Kočík (J&T Ventures): Startupy už jsou z nejhoršího venku

Adam Kočík, zdroj: Startup Kitchen

Poslední rok se se startupy a jejich zakladateli nemazlil. Investoři teď mnohem pečlivěji zvažují, kam umístí své investice. Podnikatelé si proto museli zvyknout na méně příznivé podmínky než ještě v nedávné době. Venture capital ekosystém se přizpůsobuje novému normálu, říká Adam Kočík, Managing Partner J&T Ventures a host Startup Kitchen podcastu.

Současná situace ale neznamená oslabení tohoto ekosystému. Startupy se zkrátka musejí připravit na mnohem pečlivější zkoumání ze strany investičních fondů. Někteří investoři však nyní mají podle Kočíka až nesmyslně přísná kritéria.

I v současnosti se stále dějí velké transakce a druhá polovina tohoto roku by opět mohla přinést vyšší investice do startupů, předpovídá Kočík. Investiční kola B a C už mají to nejhorší za sebou, zlepšení je vidět i u „seed“ investic.

Investice do startupů nevyhnutelně přinášejí i neúspěchy, tedy firmy, které nepřežily. Sympatické je, že se J&T Ventures nebojí k nim přihlásit a na svém webu se s promarněnými investicemi originálně loučí. Proč Kočík moc nefandí přístupu „fake it till you make it“? V čem to mají introvertní podnikatelé těžší? Poslechněte si anglicky mluvený podcast (65 minut) Kateřiny Syslové a Adama Kočíka.

Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

4:35 Vztahy jsou základním elementem VC krajiny. Startupisté se bez networkingu zkrátka neobejdou. Například američtí podnikatelé se mu věnují každý den.

12:40 Společnost J&T Ventures udělala ve svém prvním fondu chybu, když si nenechala dostatek kapitálu pro navazující investice do startupů. Ve svém druhém fondu si proto na ně vyčlenila 25 až 30 procent prostředků. V posledním roce tento poměr narostl na 30 až 40 procent.

19:10 Andělští investoři pomáhají nejen penězi, ale i svými zkušenostmi, což Kočík vítá. Problém ale podle něj nastává, když „andělé“ chtějí firmu i řídit.

34:50 Často se opakující chybou je u startupů absence finančního řízení. Mnoho těchto firem zkrátka ani nemá finančního ředitele.

Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.