Akcie Bayer je trochu jako Cimrmanova opera…

Zdroj: Depositphotos

Akcie německé farmaceutické společnosti Bayer musí být tento týden pro akcionáře zklamáním. Bayer je trochu jako Cimrmanova opera. Okamžiky očekávání se totiž střídají s okamžiky zklamání.

Celé farmaceutické odvětví je hodně těžké na investování. Podle nás ze dvou hlavních důvodů. Za prvé, dlouhodobě zde klesá efektivita výdajů na R&D, na níž farma firmy v podstatě stojí. Za druhé, celé odvětví je pověstné tím, že zde dochází k častým předraženým akvizicím, které mnohdy znehodnotí ne roky, ale dekády předchozí práce.

My jsme během naší existence investovali do farma firem jen třikrát. Šlo o Pfizer v roce 2008, Sanofi v roce 2009 a Tevu v roce 2012. Všechny tři investice byly ziskové, ale právě naše studium odvětví a firem v něm nás přivedlo k závěru raději se mu vyhýbat.

Posledním impulzem byla akvizice firmy Actavis ze strany Tevy v roce 2016. Bylo evidentní, že je mimořádně předražená a že dožene Tevu až na pokraj existenčních problémů. Tevu jsme obratem prodali a od té doby se farmaceutickým firmám vyhýbáme.

Zdroj: Vltava Fund, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter