Akcie GameStop. Pozor, ať nedopadnete jako Isaac Newton!

Zdroj: Depositphotos

Nejdiskutovanější událostí posledních dní je pohyb cen akcie společnosti GameStop. Fundamentální nebo technická analýza nám neřekne nic. Cena titulu byla ještě minulé pondělí mezi 70 a 80 dolary. Páteční uzavírací cena však – i po poklesu – činila 328 dolarů, byla tedy čtyřnásobná. Týdenní maximum dokonce dosáhlo 469 dolarů.

Zdroj: Charles Bridge
Zdroj: Charles Bridge

Obrovský podíl zaujímaly short pozice, které dokonce shortují již shortované akcie. Podíl dosahoval 122 procent. Skokový růst tak byl s velkou pravděpodobností short squeeze. Tedy obrovská poptávka po akcii, aby obchodníci na burze měli možnost uzavřít své short pozice – sice se ztrátou, ale i ta je pro řadu z nich přijatelnější než možná násobně vyšší ztráta při dalším výrazném růstu ceny. Implikovaná volatilita byla obrovská – pro nejbližší opční expiraci neuvěřitelných 800 %.

Do hry vstoupilo velké množství drobných investorů, kteří k nakoupeným akciím vypisují call opce s blízkou expirací (strategie covered call).  Výrazně se do celé záležitosti vložila platforma Robinhood, která nakonec drobným obchodníkům zakázala tyto akcie nakupovat.

Je rovněž velmi zajímavé sledovat rostoucí podíl akcií GameStop v rámci nejrůznějších ETF. Za zmínku stojí např. ETF:XRT, kde růst ceny akcií vytáhl podíl GameStop na úroveň nad 20 procenty. Velké podíly má i v řadě dalších ETF, jak je patrné z následující tabulky.

Zdroj: Charles Bridge
Zdroj: Charles Bridge

Kdo na tom vydělá nejvíce? Výši růstu ceny určí výdrž výše uvedené skupiny drobných investorů. Jakmile drobní investoři začnou realizovat zisky, a tedy prodávat akcie, přiblíží se vrchol. Kdo bude moc čekat, o zisky přijde, možná dokonce skončí ve ztrátě.

Hlavně ti, kteří otevřeli pozice až po velkém růstu ceny akcie a budou čekat „do nekonečna“, mohou dopadnout podobně jako kdysi Isaac Newton se svou spekulací do akcií South Sea Company

Zdroj: Charles Bridge
Zdroj: Charles Bridge

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter