Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě nad 24,60 za euro.

Akcie GameStop. Pozor, ať nedopadnete jako Isaac Newton!

Zdroj: Depositphotos

Nejdiskutovanější událostí posledních dní je pohyb cen akcie společnosti GameStop. Fundamentální nebo technická analýza nám neřekne nic. Cena titulu byla ještě minulé pondělí mezi 70 a 80 dolary. Páteční uzavírací cena však – i po poklesu – činila 328 dolarů, byla tedy čtyřnásobná. Týdenní maximum dokonce dosáhlo 469 dolarů.

Zdroj: Charles Bridge
Zdroj: Charles Bridge

Obrovský podíl zaujímaly short pozice, které dokonce shortují již shortované akcie. Podíl dosahoval 122 procent. Skokový růst tak byl s velkou pravděpodobností short squeeze. Tedy obrovská poptávka po akcii, aby obchodníci na burze měli možnost uzavřít své short pozice – sice se ztrátou, ale i ta je pro řadu z nich přijatelnější než možná násobně vyšší ztráta při dalším výrazném růstu ceny. Implikovaná volatilita byla obrovská – pro nejbližší opční expiraci neuvěřitelných 800 %.

Do hry vstoupilo velké množství drobných investorů, kteří k nakoupeným akciím vypisují call opce s blízkou expirací (strategie covered call).  Výrazně se do celé záležitosti vložila platforma Robinhood, která nakonec drobným obchodníkům zakázala tyto akcie nakupovat.

Je rovněž velmi zajímavé sledovat rostoucí podíl akcií GameStop v rámci nejrůznějších ETF. Za zmínku stojí např. ETF:XRT, kde růst ceny akcií vytáhl podíl GameStop na úroveň nad 20 procenty. Velké podíly má i v řadě dalších ETF, jak je patrné z následující tabulky.

Zdroj: Charles Bridge
Zdroj: Charles Bridge

Kdo na tom vydělá nejvíce? Výši růstu ceny určí výdrž výše uvedené skupiny drobných investorů. Jakmile drobní investoři začnou realizovat zisky, a tedy prodávat akcie, přiblíží se vrchol. Kdo bude moc čekat, o zisky přijde, možná dokonce skončí ve ztrátě.

Hlavně ti, kteří otevřeli pozice až po velkém růstu ceny akcie a budou čekat „do nekonečna“, mohou dopadnout podobně jako kdysi Isaac Newton se svou spekulací do akcií South Sea Company

Zdroj: Charles Bridge
Zdroj: Charles Bridge

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter