Akciové portfolio Tomáše Vranky: Čas přidat bitcoin?

Zdroj: Depositphotos

Akciové trhy již několik měsíců pokračují v růstu a mnohé indexy v nedávné době dokonce zvýšily svá předchozí maxima. Ve světě totiž stále panuje obecně pozitivní nálada a z ekonomik nepřicházejí skoro žádné špatné zprávy. Jak tato situace ovlivňuje naše vzorové portfolio?

V rámci akcií z investičního portfolia pokračují problémy společnosti Apple. Z Číny přicházejí další čísla, která ukazují, že pokles prodeje iPhonů je opravdu velký, což je samozřejmě problém, protože Čína je pro společnost jedním z nejdůležitějších trhů. Problémy má i Boeing, jehož letadla měla v posledních měsících několik nehod, naštěstí ne smrtelných, které zřejmě souvisejí s výrobním procesem. Tyto incidenty nakonec vedly k tomu, že generální ředitel společnosti oznámil, že do konce letošního roku odstoupí ze své funkce. Pozitivnější je však skutečnost, že se situace zlepšuje pro společnost Meta. V USA se totiž stále častěji hovoří o možném úplném zákazu TikToku. Ačkoli je celá záležitost poměrně složitá, vypadá to, že TikTok jako jeden z největších konkurentů Instagramu v USA by nakonec mohl být zakázán.

Co bylo do portfolia nově přidáno?

Celý projekt Akciové portfolio byl původně vytvořen jako průvodce nákupem akcií. Později byly přidány vybrané ETF a po několika letech jsem se v tomto měsíci rozhodl přidat i další třídu aktiv. Tou jsou kryptoměny, respektive bitcoin, který byl zakoupen ve formě ETF. Pro upřesnění: fondy najdete pod zkratkou ETF, ale jedná se o ETN/ETP, které mají oproti klasickému ETF trochu jinou strukturu. Evropská legislativa neumožňuje ETF s jednou aktivitou a fondy se mírně liší i v dalších parametrech. XTB v současné době nabízí dva fondy, které velmi věrně kopírují cenu bitcoinu, protože ho fyzicky nakupují. Jedná se o BTCE.DE a VBTC.DE. Oba fondy se obchodují v Evropě, a pokud investor nechce z nějakého důvodu nakupovat bitcoin přímo, může to být jedna z nejlepších možností, jak získat expozici na tomto trhu.

Proč ale nakupovat bitcoin nyní? Vzhledem k zavedení ETF je bitcoin dostupnější než kdy dříve a stále více investorů se přiklání k názoru, že v malém množství může být dobrým doplňkem dlouhodobého investičního portfolia. Navíc za příznivých makroekonomických podmínek se dá očekávat pokračující růstový trend i u kryptoměn.

Co se týče způsobu nákupu samotného, Tomáš se rozhodl do portfolia přidat oba fondy ve stejném poměru z důvodu diverzifikace s tím, že v průběhu několika následujících měsíců budou tyto pozice průběžně po malých krocích navyšovány a cena se tak zprůměruje. Jelikož bitcoin je stále velmi volatilní, mladé a nepředvídatelné aktivum, bude do portfolia přidáván postupně a jen v malé míře.

Podrobnější informace k výše uvedeným tématům naleznete ve videu z tohoto měsíce Akciové portfolio Tomáše Vranky, které je k dispozici na následujícím odkazu zde.

Pokud byste se chtěli dozvědět více o tématu kryptoměn, XTB v nedávné době vysílalo dvě živá kryptoměnová vysílání (dostupná ZDE a ZDE). Ke stažení zdarma je nyní taktéž dostupný nový ebook Top 5 kryptoměn u XTB.

Zdroj: XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter