Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Alphabet si vede náramně. A bude to ještě lepší

Alphabet, mateřská společnost firmy pěti barevných písmen, zažil famózní druhý kvartál. Dařilo se mu snad na všech frontách, což stvrdil příjmy přesahujícími 32 miliard dolarů, které znamenají zhruba čtvrtinový meziroční nárůst. Jaké jsou další vyhlídky?

V posledním čtvrtletí loňského roku se Alphabet trochu zadrhl, když zaznamenal ztrátu tři miliardy dolarů. Tu však způsobily daňové firmy, které na firmu uvalily nutnost zaplatit bezmála 10 miliard dolarů. V letošním prvním kvartále se situace stabilizovala a Alphabet si sáhl na více než tří miliardový zisk (a bylo to o pět miliard více, nebýt pokuty od Evropské unie. O třetinu pak stouply i provozní náklady, ale jejich většina padla na R&D, což je vesměs pozitivní.

Nejvíce se na bujících příjmech Alphabetu (kromě tradiční reklamy) podílel cloudový byznys. Několik velkých hráčů jako PwC nebo Domino’s pizza přešlo ke Google Cloud a CEO Googlu Sundar Pichai firemní cloud explicitně pochválil během hovoru s investory k výsledkům za druhé čtvrtletí.

Dobývání Číny

Další kroky Alphabetu vedou logicky do Číny, kde je momentálně nejpoužívanějším vyhledávačem Baidu. Alphabet strčil nohu do dveří, když nasypal 550 milionů dolarů do tamějšího online tržiště JD.com. To zanedlouho představí aplikaci, která bude dostupná skrze Google Play, a tak bude Google díky získaným zákazníkům datům schopen cílit reklamu. Do roku 2025 by lidé na JD.com měli utrácet na 88 miliard dolarů.

Na povrch se také dostávají informace, že Google v Číně plánuje zkusit štěstí s vyhledávačem. První pokus skončil v roce 2010, kdy firma pod tlakem Pekingu (cenzura vyhledávání) trh opustila. Nyní však údajně pracuje na řešení, které by ji v nejlidnatější zemi světa dovolilo působit.

Co má Alphabet ještě v rukávu pro budoucnost?

Google Assistant: Virtuální asistent, který vás dokáže objednat ke kadeřníkovi, sjednat schůzku u doktora nebo vám pomoci řídit chytrou domácnost.

Waymo: Dceřinka Alphabetu, která se zabývá vývojem technologie pro autonomní vozy, se chystá rozběhnout pilotní půjčovnu v americkém Phoenixu. Podle nejnovější zprávy Morgan Stanley má Waymo hodnotu až 175 miliard dolarů.

A pak jsou tu další projekty, respektive nyní již samostatné byznysy, jako například Loon (sdílení internetového připojení pomocí vzduchových balonů) nebo Project Wing, což je služba pro doručování zásilek pomocí autonomních dronů, která nedávno provedla první úspěšný test dálkového letu.

Internet a na něm závislé aplikace zcela jistě jen tak nezmizí a obří trh s globální reklamou se přesouvá do digitálního světa, jemuž segmentově Google dominuje. Další oblasti budoucnost jako autonomní řízení a širší užití umělé inteligence má Alphabet podchycené taktéž. Sečteno podtrženo – abeceda vypadá jako firma připravená na budoucnost, jako ideální dlouhodobá investice.

V JPMorgan nedávno zvýšili cílovou cenu akcií na 1440 dolarů, target Goldman Sachs leží na 1350 dolarech.

Disclaimer: Článek vychází z autorových osobních názorů a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na této analýze.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter