Americká ekonomika 4% růstem dravě překonává propad úvodu roku

Ekonomika Spojených států ve druhém kvartále roku roste 4% tempem v přepočtu na celý rok a vymanila se tak z prudkého 2,9% poklesu úvodu roku, který byl dnešní statistikou zpětně revidován na pouze -2,1 %. Tempo růstu je silnější proti většinovému 3% očekávání trhu, na což jsme si vsadili i my. S výjimkou kolísání realitního trhu silný vzkaz totiž přicházel v měsíčních a kratších statistikách z trhu práce, průmyslu a v jádru také z maloobchodu.

Silné americké HDP okamžitě posílilo americký dolar z úrovní nad 1,3400 k euru na dosah 1,3370 EURUSD. Růst americké ekonomiky je ale směrem k akciovému trhu natolik silný, že zesílil obavy z rychlého utahování měnové politiky Fedem. To je důvodem, proč americké akciové indexy v úvodu obchodování zůstávají v blízkosti včerejších závěrečných hodnot s výjimkou půlprocentního růstu trhu Nasdaq (rozšířeno 16:23).

Pravdou je, že americké HDP dokáže předvést významné revize (jak ukazuje i přehodnocení 1Q) a tak třetí finální číslo, které se dozvíme za dva měsíce, může být dosti odlišné od dnešního prvního i následného zpřesněného odhadu. Dnešní report pohnul s dříve zveřejněnými údaji o HDP zpětně až do roku 1999. Revize výrazně zlepšila vývoj americké ekonomiky zejména v první polovině loňského roku.

„Bermě předběžná čísla amerických statistiků s rezervou,“ připomíná Lukáš Kovanda, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. „Svůj odhad růstu HDP v prvním kvartále nejprve postupně přehodnotili z 0,1 na minus 2,9 procenta, aby jej nyní zase naopak vylepšili, na minus 2,1 procenta. Takto citelné výkyvy v dalších revizích HDP za druhé čtvrtletí ovšem neočekávám. Velikost revizí za první čtvrtletí byla enormní i podle historických standardů americké statistiky a je nepravděpodobné, že by se takto citelné revize hned opakovaly.“

Slibná síla spotřebitele

Spotřebitelské výdaje jako nejsilnější složka americké ekonomiky rostly 2,5% tempem a předčily očekáváné 1,9% tempo růstu. Opřely se zejména o růst zboží dlouhodobé spotřeby, kam spadají třeba prodeje aut, nejvýraznější za posledních pět let.

Významná složka výdajů spotřebitelů, svědčící o větší důvěře v ekonomiku a ochotě k zásadnějším investicím, rostla o výrazných 14 procent v přepočtu na celý rok. Červnová statistika prodejů aut ve Spojených státech ukázala na největší objemy od července roku 2006.

Slibný pro budoucí výdaje spotřebitelů je také nárůst míry úspor. Ta se zvedla na 5,3 procenta z 4,9 procenta v úvodní čtvrtině roku.

Podporou výdaje firem i zásoby

Výdaje firem vzrostly o solidních 5,9 procenta a k celkovému růstu americké ekonomiky přispěly částí 0,9 procenta. Zásoby přispěly 1,66 procenta. Negativní pro růst ekonomiky byl naopak zahraniční obchod. Prohlubující se schodek odebral z HDP ve druhé čtvrtině roku 0,6 procenta. Ukazatel, očištěný o zásoby a zahraniční obchod (takzvané čisté domácí prodeje) ukázal na 2,8% tempo růstu americké ekonomiky touto optikou.

Kvartální statistika dále ukázala na zrychlení spotřebitelské inflace. Její podoba, navázaná na spotřebitelské výdaje a očištěná o volatilní potraviny a energie, zrychlila na 2 % z 1,2 % v předchozím čtvrtletí, růst nejrychlejší od úvodu roku 2012.

Šéfka Fedu Janet Yellenová v červencovém vystoupení znovu potvrdila, že v zájmu podbetonování oživení na trhu práce Fed ponechá úrokové sazby u nuly ještě dlouho poté, co ukončí program kvantitativního uvolňování QE. K tomu dojde v říjnu.

Klíčový trh práce

Podporou oživení americké ekonomiky je zejména tvorba pracovních míst. Ekonomika v každém z uplynulých již pěti měsíců vytvářela přes 200 tisíc nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla k úrovni 6,1 procenta v červnu. To je jejím šestiletým minimem.

„Míra nezaměstnanosti čítající 6,1 procenta není z historického pohledu už nijak výjimečná. Americká ekonomika vykazovala vyšší míry nezaměstnanosti třeba při mírné recesi roku 2003 nebo při recesi počátku devadesátých let. Specifikem aktuálního hospodářského útlumu ovšem je vysoká míra dlouhodobě nezaměstnaných. I její míry však v poslední době klesají,“ podotýká Kovanda.

Propad americké ekonomiky v úvodní čtvrtině roku byl (nezohledňujíc dnešní zpětnou revizi) nejprudší od recese s koncem v roce 2009. Slibná jsou naopak čísla pro aktuální třetí čtvrtletí roku. Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v červenci vyšplhala na nejvyšší úroveň od října 2007, právě s podporou zlepšení na trhu práce. Je předzvěstí růstu spotřebitelských výdajů, které v USA zajišťují více než dvě třetiny ekonomické aktivity.

Mírné zklamání a určitou nejistotu před páteční sadou dat z trhu práce přinesl dnešní report ADP, dle kterého soukromý sektor v červenci vytvořil 218 tisíc míst při očekávání 230 tisíc a po 281 tisících v červnu, korekce tohoto silného údaje se ale čekala. Úterní statistika žádostí o podpory v nezaměstnanosti (284 tisíc, pod všemi odhady trhu) doprovodila předchozí příznivá čísla o tvorbě pracovních míst.

Čerstvou týdenní statistiku z amerických úřadů práce se dozvíme zítra, ale ve chvíli, kdy tuzemští ekonomové a analytici budou sledovat nová slova z České národní banky. Klíčové americké měsíční údaje o míře nezaměstnanosti (očekávána stagnace na úrovni 6,1 %), spotřebitelské důvěře dle Michiganské univerzity (očekáván růst na 81,5 z 81,3 bodu) a podmínkách v americkém průmyslu dle ISM (očekáváno zlepšení indexu na 56 55,3 bodu) se dozvíme v pátek.

Newsletter