Americká ekonomika. Co překvapuje?

Zdroj: Depositphotos

Podle indexu ekonomických překvapení od Citi jsme v poslední době viděli nejvíce pozitivních překvapení, tj. nad očekávání lepší výsledky, především u měkkých dat (průzkumy jako PMI, ISM apod.). Překvapila i tvrdá, u nich však není pohyb vzhůru až tak razantní. Jaké to má implikace?

Zdroj: Bloomberg, The Daily Shot

Ekonomická překvapení potvrzující dobrou kondici americké ekonomiky mohou být základem pozitivní nálady na akciovém trhu. Zároveň však mohou působit na výhled sazeb, kde s ohledem na sílu poptávky můžeme očekávat tlak na výprodej na dluhopisovém trhu.

V posledních dnech jsme svědky napřimování americké výnosové křivky. Rychleji rostoucí nominální výnosy delších splatností byly taženy rostoucími reálnými sazbami, které ukazují protiinflační dluhopisy. Bude-li tento proces pokračovat, rostoucí výnosy mohou pozitivní náladu na akciích narušit, byť platí, že podmínky financování zůstávají relativně uvolněné.

Zároveň nesmíme zapomínat na to, že měkká data nemusí být až tak spolehlivá. To, co je potřeba, je především potvrzení ze strany tvrdých dat. Právě ta totiž nejlépe potvrzují robustnost ekonomiky.

Zdroj: Bloomberg, The Daily Shot, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter