Americké banky utahují kohouty. Výhled příliš optimismu nepřináší

Zdroj: Depositphotos

Americká ekonomika se během druhého čtvrtletí vyvíjela nad očekávání lépe. Březnová nervozita v bankovním sektoru ustala, aniž by měla výraznější dopady na chování bank. Ty pokračují v utahování podmínek poskytování úvěrů, což jde ruku v ruce s aktuální fází cyklu. Výhledově by tento trend měl pokračovat. Některá jeho rizika už ale byla realizována.

Americké banky dále utáhly podmínky úvěrování. Oproti prvnímu čtvrtletí vidíme posun vzhůru u firemních úvěrů pro velké, střední i malé firmy. Výhledově má dle reportu zpřísňování pokračovat. Nejčastějším důvodem je méně příznivý a nejistý ekonomický výhled, nižší hodnota kolaterálu a očekávané zhoršení půjček nejen v segmentu komerčních realit, ale i dalších. Banky rovněž poukázaly na očekávané snížení ochoty riskovat, zhoršení likviditní pozice, potenciální odliv vkladů a dražší financování.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Důvody jsou ve srovnání s Evropou stejné. Tempo zpřísňování je odlišné. Report za druhý kvartál v podstatě odpovídá tomu, co jsme slyšeli od několika zdrojů z Fedu. Uvěrování nezamrzlo, je opatrnější, avšak ne tolik, jako bylo očekáváno v březnu při bankovní nervozitě. Jedním ze zásadních aspektů dokumentu je to, že poptávka po firemních úvěrech zůstává slabá. To odpovídá fázi cyklu, která je v podstatě totožná s Evropou.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

S ohledem na zpřísnění budou nejvíce pod tlakem menší podniky, pro které je financování prostřednictvím bank primární možností. U těch velkých je využívanou alternativou emise firemních bondů, u nichž vidíme nadále dostatečně silnou poptávku držící na uzdě kreditní spready.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Informace z reportu nebudou pro Fed nijak překvapující. Jsou však implikací, že sazby budou muset zůstat (minimálně) vyšší po delší dobu. Klíčové je, že zpřísňování pokračuje a pravděpodobně dál pokračovat bude. Další rozhodnutí o sazbách tak bude především o datech o inflaci a trhu práce.

Největší rizika dalšího vývoje úvěrování jasně souvisí s nejistotou kolem ekonomického vývoje, s revizí hodnoty kolaterálu a se zhoršením kvality půjček. To jsou proměnné, které report zmiňoval už za první čtvrtletí. V tom druhém jsme viděli, že se ekonomika vyvíjí nad očekávání dobře, na revize kolaterálu, zejména u komerčních realit, už ale v některých případech došlo, přičemž ve stejné oblasti už některé firmy bankám odevzdaly i klíče od nemovitostí… Pokud by se toto kombo mělo výrazně zhoršit a rozšířit (mimo komerční reality), o to bude potenciální zpřísnění silnější.

Zdroj: Fed, Bloomberg, Reuters, Fred 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter