Americké výnosy na vlně zpomalující ekonomiky

Zdroj: Depositphotos

Americká výnosová křivka za poslední týden klesla. Dvouletý výnos klesl o bezmála 20 bodů, desetiletý o zhruba 27 bodů. Dluhopisový trh se naladil na vlnu zpomalující americké ekonomiky, kterou živí příchozí data, od revize HDP za první kvartál směrem dolů přes data z tohoto týdne jako nad očekávání horší index ISM průmyslu a nad očekávání větší pokles volných pracovních míst. Výnosy mohou rovněž reflektovat i jistou obavu z negativního překvapení u v pátek zveřejněných dat z trhu práce – nehledě na to, že je konsensus nastaven na nárůst počtu vytvořených nových pracovních míst, pokles míry nezaměstnanosti o něco rychlejší růst mezd.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Výše zmíněný sentiment potvrzuje i změna tržního výhledu úrokových sazeb. Zatímco na konci května, měřeno futures sazby SOFR, očekával trh snížení úroků Fedu o zhruba 32 bodů, aktuálně jsem se posunuli na cca 45 bodů. To není zcela zanedbatelný pohyb za tak krátkou dobu.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Klesající americké výnosy se poté přelévají na ostatní trhy. Německý dvouletý výnos klesl o zhruba 12 bodů, desetiletý pak o cca 16. Posun evropských výnosů je slabší ze dvou hlavních důvodů. Trhy už v sobě mají zaceněno snížení sazeb ECB na červnovém zasedání o čtvrt procentního bodu. Počítají s tím, že bude následovat pauza a že do konce roku přijde jedno, maximálně dvě snížení úroků. V podstatě reflektují to, co nedávno uvedl hlavní ekonom ECB Philip Lane – letos zůstanou evropské sazby na slabších, ale stále restriktivních úrovních. K neutrálním hodnotám se posunou až v příštím roce.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Zajímat nás v tomto ohledu bude, co ukáže aktualizovaná prognóza ECB zveřejněná tento čtvrtek. Pakliže dojde na revizi výhledu růstu směrem nahoru, i to by mohlo zafungovat jako faktor zpomalující efekt přelití poklesu amerických sazeb směrem k těm evropským. Otázkou bude výhled inflace. U té nás bude zajímat nejenom letošek, ale především výhled na zbytek prognózovaného horizontu, z něhož bude možné vyčíst potenciální intenzitu změn evropské měnové politiky. Posun pod 2 % v roce 2025 a 2026 by mohl trh podpořit směrem k rychlejšímu poklesu sazeb. Od guvernérky Lagardeové však čekejme opatrnou rétoriku, který by tržní predikce mohla mírnit.

Vrátíme-li se na dluhopisový trh, výnosy klesly i v Japonsku. Zde sledujeme především výnos desetiletého dluhopisu, u něhož stále platí možnost cílení výnosové křivky na úrovni 1 %. Bank of Japan však přijala flexibilní režim, což si trh otestoval nárůstem výnosu až k 1,1 %. K obratu z posledních dní, který dostal desetiletou splatnost zpět nad 1 %, mohly přispět i spekulace o snížení tempa nákupů bondů ze strany centrální banky, kterou přinesla agentura Bloomberg.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Zajímavá byla i situace na japonském jenu, kde jsme v tomto týdnu viděli silnou vlnu nákupů japonské měny proti evropské a americké. Tato vlna mohla souviset s uzavíráním carry pozic, které přišlo od měnového páru japonský jen proti mexickému pesu. Tento oblíbený carry pár se dočkal konsolidace pozic z důvodu politického dění v Mexiku, což se následně projevilo i na dalších jenových párech. Stav se mohl částečně projevit i na euru proti dolaru, kde jsme včera viděli oslabující evropskou měnu proti americké nehledě na citelnější pokles amerických výnosů.

Zdroj: TradingView

Graf ve větším rozlišení najdete zde.

Silnější jen je dobrou zprávou pro japonské ministerstvo financí a centrální banku. Z dnešního vývoje, kdy kurz opět oslabuje, je však jasné, že výraznější jenová rally se nekoná. K té, jak dlouhodobě upozorňujeme, by byla potřeba razantní změna na dolarové straně. Ideální situace by byla recese americké ekonomiky spojená s rychlým a razantním snížením sazeb. Ta se však nekoná. Dosavadní zpomalování největší ekonomiky světa je stále spíše soft landingem, nikoliv posunem do recese, ani té technické.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, Bank of Japan, TradingView

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter