Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Americké výnosy stále rostou. Další vývoj určí šéf Fedu Powell

Zdroj: _NZ79221 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Výnosy amerických státních dluhopisů během včerejšího dne opět rostly. Desetiletý instrument posunul nejvyšší hodnoty výnosu od roku 2007 nad 4,92 %, následně však zejména dlouhý konec křivky růst korigoval. Důvodem korekce byla aukce dvacetiletého dluhopisu.

Tato splatnost je tradičně méně likvidní oproti zbytku dlouhého konce americké výnosové křivky. Vidíme to na „zubu“ směrem nahoru na samotné křivce u sledovaného tenoru. Včerejší kombinace emitovaného objemu a výnosu si ale našla mnohem silnější poptávku, než tomu bylo u aukcí desetiletého a třicetiletého bondu v minulém týdnu.

Nejvyšší výnos (5,245 %) překonal výnos z předaukce (5,257 %) o 1,2 bodu. Zájem o emisi byl vidět především u zahraničních subjektů. Výsledek se podepsal na trhu mírnou korekcí rostoucích výnosů, trendově však pokračujeme dále. Výnos desetiletého bondu dnes překonal 4,96 %, psychologická hranice 5 % je tak na dosah.

Z dat bude dnes zveřejněna změna počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Nad očekávání nižší číslo by mohlo vést k dalšímu růstu výnosů. Hlavní ale budou vystoupení představitelů Fedu, kde nejsledovanější bude vystoupení guvernéra Powella v Ekonomickém klubu v New Yorku. Proslov bude online, bude tedy možné sledovat přímou reakci trhu na Powellova slova.

Sledovat budeme především hodnocení inflační situace, a vůbec celkové ekonomické kondice americké ekonomiky. Právě ta je totiž hlavním faktorem růstu amerických výnosů. Nečekáme, že by Powell zmínil, že je nad inflací vyhráno. Není. Poslední fáze boje může být nejtěžší. I proto nečekejme, že by se zavázal k tomu, že sazby už nemohou dále růst. Mohou. Jakýkoliv jestřábí styl rétoriky založený na pozitivním hodnocení ekonomického vývoje a na potenciálně vyšších sazbách, včetně výhledu do dalších let, je rizikem vyšších tržních sazeb a silnějšího dolaru.

Rostoucí americké nominální i reálné tržní sazby v kombinaci se silným dolarem zůstávají rizikem zejména pro riziková aktiva, mezi která spadá i česká koruna.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Fed, LiveSquawk, X 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter