Andělé a VCs. V Praze zazáří investiční hvězdy

Petr Šíma a Václav Pavlečka, zdroj: Engaged Investments

Dva dny plné inspirativních přednášek, diskuzí, příležitostí k setkání a navázání kontaktů s významnými investory do startupů a dalších obohacujících zážitků přinese konference Engaged Investments. Pořádá ji investiční společnost DEPO Ventures a proběhne v úterý 24. a ve středu 25. října v Kaiserštejnském paláci na pražské Malé Straně. K hlavním zahraničním hvězdám patří americký investor a mentor Marvin Liao, irská technologická podnikatelka a investorka Mary McKenna a britský investor Keith Grose, který zároveň pomáhá řídit řadu startupů. Doplní je zvučná investorská jména ze střední a východní Evropy i z Pobaltí. Hlavními partnery akce, která již pět let neodmyslitelně patří do kalendáře evropských investorů, jsou české fondy J&T Ventures a Presto Ventures. Konferenci podporuje také nejprestižnější český fond Credo Ventures.

„Na konferenci jsme pozvali zkušené investory, kteří mají na kontě mnoho úspěšných investic do startupů. Tito investoři pocházejí z regionů s vyspělým startupovým ekosystémem. Ačkoli venture kapitálové společnosti i andělští investoři u nás rychle rostou, mohou se stále učit od známých jmen,“ říká Petr Šíma, partner DEPO Ventures.

Například Marvin Liao jako partner venture kapitálového fondu 500 Startups během šesti let investoval do více než čtyř stovek startupů v počáteční fázi z rozličných oborů a různých částí světa. Má zkušenosti i z korporátu, více než deset let působil ve společnosti Yahoo!, kde rozvíjel byznys v různých světových regionech. Mary McKenna představuje příklad podnikatelky, která se po prodeji vlastního startupu, online vzdělávací společnosti Learning Pool, stala andělskou investorkou a podporuje startupy v rané fázi po celé Evropě. Zároveň spoluzaložila celoirskou komunitu AwakenHub, který právě založil první a jediný irský andělský syndikát vedený ženami. Keith Grose je aktivní andělský investor a zároveň působí jako provozní ředitel ve startupech, má zkušenosti především v oblastech fintechu, krypta a hardwaru. Svou kariéru v oblasti fintechu začal ve společnosti Google, pracoval třeba na GPay nebo Peněžence Google.

„Podobných akcí zaměřených na zástupce venture kapitálových fondů a andělské investory v Praze moc není. Rádi se proto podílíme na vybudování kvalitní a prestižní akce pro globální investorskou komunitu, v srdci střední Evropy, na kterou budeme moci zvát naše zahraniční partnery z řad andělských investorů a VC fondů. Navazování spolupráce a rychlé rozšiřování sítě kontaktů je spolu se sdílením znalostí a zkušenosti ve startupovém světě naprosto nezbytné,“ říká Adam Kočík, řídící partner J&T Ventures.

„Budování a udržování vztahů a partnerství mezi VC investory i angely po celé Evropě patří mezi ty nejdůležitější věci, které v Prestu děláme. Pomáhá to našim portfoliovým firmám i našim investorům a kultivuje se tím celý CEE startupový ekosystém, jehož jsme a budeme součástí a na kterém nám velmi záleží. Proto podporujeme Engaged Investments,“ říká Přemysl Rubeš, zakladatel a řídící partner společnosti Presto Ventures.

Zaměřeno na investory

Adam Kočík i Přemysl Rubeš doplní v panelových diskuzích trojici hlavních spíkrů konference. Debatovat s nimi budou také další investoři a lidé, kteří mají rozsáhlé znalosti a zkušenosti ze startupového ekosystému v regionu. Mezi nimi Karolína Mrozková, partnerka Credo Ventures; Marcin Hejka, zakladatel a partner OTB Ventures, polského venture kapitálového fondu zaměřeného na investice do deeptech segmentu; Tomáš Pačinda, partner českého venture kapitálového fondu Kaya; Viktorija Trimbel, výkonná ředitelka litevského fondu Co-Invest Capital; Nikolaj Rafaj, ředitel pražského startupového akcelerátoru StartupYard; Raviv Sapir, investiční profesionál německého fondu Blue Future Partners; Frederik Brandis, který působí ve venture kapitálovém fondu Antler. Jako hostitel konference bude diskutovat také Petr Šíma, partner DEPO Ventures.

Na rozdíl od předchozích ročníků je letos konference rozdělena do dvou dnů. Zatímco prvnímu dni vévodí Veletrh startupů (Startup Fair), během kterého se představí několik desítek startupů z portfolií zúčastněných investorů, druhý den je určen primárně investorům. Proběhnou čtyři panelové diskuze, v nichž zkušení panelisté proberou například výhody a nevýhody tradičních venture kapitálových fondů a andělských syndikátů ve střední a východní Evropě. Zaměří se i na současné makroekonomické šoky, včetně dopadů války a inflace na rizikový kapitál v regionu. Zvláštní pozornost bude věnována také přeshraniční spolupráci mezi investory i způsobům, jak nejlépe identifikovat trendy a investiční příležitosti.

Vedle panelových diskuzí budou v menších sálech druhý den probíhat také workshopy a kulaté stoly, které se zaměří na konkrétní oblasti a trendy v investování,  například na investování do fondů s impaktem, tedy celospolečenským dopadem, nebo na specifika fondů v oblasti vojenství a obranného průmyslu či spacetechu, tedy vesmírných technologií – o nich budou hovořit lidé z Agentury Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Důležitým tématem bude také oblast podpory investic v Česku i za hranicemi. S lidmi z venture kapitálových fondů o tom budou debatovat zástupci Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

Více informací ke konferenci a prodej vstupenek je k dispozici na webových stránkách engaged.investments.

Více o skupině DEPO Ventures

DEPO Ventures je investor pro rané startupy v regionu CEE opřený o andělskou komunitu. Spravuje andělské fondy, které umožňují investorům aktivní zapojení. V prvních dvou andělských fondech (Grouport, DEPO Angel Fund II.) má téměř tři desítky investic, mezi nimi firmy Tatum, SmartGuide, Oxus.AI, Supertalent či Ringil. Loni na podzim DEPO Ventures rozjel již třetí andělský fond.

Investiční skupina řídí také mezinárodní syndikát DEPO Angels, v němž propojuje investory s kvalitními startupy a zjednodušuje jim celý investiční proces. Navíc zajišťuje výhodné syndikace, které umožňují investice i v nižších částkách. Vizí DEPO Ventures je naučit podnikatele a osoby s vysokým jměním, že investice do startupů by měly být přirozenou součástí portfolia každého investora.

 Zdroj: Engaged Investments

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter