Apple, Alphabet, Amazon. Co napoví výsledky technologických gigantů

Zdroj: Depositphotos

Hospodářské výsledky za 4. čtvrtletí zatím ukazují značný tlak na marže zejména v technologickém sektoru. Tento týden je tak hodně v sázce, protože po čtvrtečním uzavření trhů mají svůj hospodářský výsledek zveřejnit Apple, Alphabet a Amazon. Analytici nejsou nijak zvlášť optimističtí a podle nich budou výsledky i v případě těchto technologických firem odrážet tlaky na marže.

Technologické firmy zveřejní výsledky

Tento týden je pro akciové trhy velmi důležitý, protože své hospodářské výsledky zveřejní značná část skutečně významných firem z různých indexů. Nejzajímavější bude čtvrtek, kdy se po uzavření trhů dozvíme výsledky Applu, Alphabetu i Amazonu. Vzhledem ke slabým výhledům Intelu a Microsoftu teď visí ve vzduchu nervozita. Analytici očekávají, že Apple zveřejní první zápornou míru růstu za tři roky, konkrétně meziročně o 2 % nižší výnosy a o 7 % nižší EPS. Dostupné údaje od výrobců paměťových čipů vypovídají o výrazném zpomalení v oblasti spotřební elektroniky a bylo by zvláštní, kdyby se právě Applu podařilo těmto problémům uniknout.

O Alphabetu se všude mluví kvůli desetimiliardové investici Microsoftu do OpenAI a technologie ChatGPT, což je podle mnohých hrozba pro vyhledavače Google. Analytici očekávají, že Alphabet vykáže už druhé čtvrtletí po sobě záporný růst výnosů a EPS 1,32 USD, což představuje meziroční propad o 6 %. V loňském roce zažil velký propad i celý segment internetového obchodování a zvlášť těžce to kvůli velkým investicím během pandemie odnesl Amazon. Ve třetím čtvrtletí se situace zlepšila a růst výnosů zrychlil, ale ohledně čtvrtého čtvrtletí jsou analytici i nadále skeptičtí a očekávají pouze 6% meziroční růst výnosů a EPS 0,52 USD, tj. meziročně o 9 % vyšší.

Amazon, zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Amazon, zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Ještě před čtvrtečním zveřejněním důležitých výsledků technologického sektoru se trh dočkal předkrmu v podobě klíčových ukazatelů firem UPS, Caterpillar a Snap. Každá z nich nabízí jiné údaje o makroekonomické situaci, což může být pro investory velmi užitečné. UPS jako největší logistická firma světa hodně vypovídá o stavu přeshraničního a internetového obchodování. Společnost Caterpillar je zajímavá kvůli své stopě v cyklických odvětvích, jako jsou těžba a stavebnictví, a značná část jejích výnosů navíc závisí na čínské ekonomice. Zveřejnění výsledků firmy Snap bylo několik posledních sezón událostí, které dokázaly zamávat s trhy, protože jako první nabízí obrázek o globální poptávce po online reklamě.

Šílený tlak na marže u amerických technologických firem

Z dosavadních údajů publikovaných v této výsledkové sezóně vyplývá, že se vyhlídky zhoršují, dál vládne zvýšená nejistota a marže se prudce snižují, takže pro firmy bude obtížné dosáhnout EPS na úrovni konsenzuálních odhadů pro fiskální rok 2023. Firmy z indexu Nasdaq 100 zatím hlásí ve čtvrtém čtvrtletí mezikvartální snížení ziskových marží zhruba o 1,2 procentního bodu. Pokračuje tedy trend z předchozího čtvrtletí, kdy došlo k propadu o 0,9 %.

Ziskové marže dosáhly vrcholu ve druhém čtvrtletí 2021 a od té doby už se index Nasdaq 100 propadl o 3,9 procentního bodu na současných 13,3 %, tedy pod průměrných 13,8 % od roku 2010. Pokles marží budou trhy řešit i v první polovině letošního roku a v druhé polovině roku bude záležet na tom, zda nepřijde recese. Akciové trhy počítají v oblasti inflace, výnosů a recese s ideální situací, a tak stačí i malá odchylka od očekávaných hodnot, aby se znovu rozbouřily.

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg
Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Níže uvedený seznam shrnuje, kdy budou v tomto týdnu zveřejněny hospodářské výsledky nejdůležitějších firem napříč různým akciovými trhy, které sledujeme:

  • Pondělí: Ryanair, UniCredit, Sumitomo Mitsui Financial Group, Canon, Philips, NXP Semiconductors, GE HealthCare Technologies
  • Úterý: Canadian Pacific Railway, Daiichi Sankyo, Fujitsu, UBS Group, Exxon Mobil, Pfizer, McDonald’s, UPS, Caterpillar, Amgen, AMD, Mondelez, Marathon Petroleum, Electronic Arts, Spotify, Snap
  • Středa: Novo Nordisk, Orsted, Keyence, Hitachi, GSK, BBVA, Novartis, Meta, Thermo Fisher Scientific, Southern Copper
  • Čtvrtek: DSV, Dassault Systemes, Siemens Healthineers, Infineon Technologies, Deutsche Bank, Sony, Takeda Pharmaceutical, Shell, ING Groep, Banco Santander, Siemens Gamesa Renewable Energy, Nordea, Roche, ABB, Apple, Alphabet, Amazon, Eli Lilly, ConocoPhillips, Qualcomm, Honeywell, Starbucks, Gilead Sciences, JD.com, Ford Motor, Ferrari
  • Pátek: Coloplast, Sanofi, Intesa Sanpaolo, Denso, CaixaBank, Naturgy Energy, Assa Abloy, Regeneron Pharmaceuticals

Zdroj: Saxo Bank, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter