Atény poslaly MMF první splátku. Tlačí je čas…

(Doplněno 12:12) Řecko splatilo prvních 310 milionů eur (8,5 miliardy Kč) z úvěru, který zemi poskytl Mezinárodní měnový fond. S odkazem na zdroj z vlády o tom dnes informovala agentura Reuters. Řecko má v březnu měnovému fondu splatit celkem 1,5 miliardy eur. Země tak dodržela první lhůtu pro splacení úvěru, přestože se vláda potýká s nedostatkem peněz na pokrytí finančních potřeb země.     

Vláda premiéra Alexise Tsiprase slíbila, že platby uskuteční. Mezi analytiky však roste nejistota ohledně toho, kolik peněz má země k dispozici. Příjmy z daní totiž prudce klesly a slíbená pomoc od Evropské unie a MMF zůstává zmrazená, dokud Atény nedokončí reformy, které slíbily.  

Řecké neštěstí jménem Syriza

Jak Varufakis zkrotl jako Babiš

V tomto týdnu se objevily informace, že eurozóna jedná o třetím záchranném programu pro Řecko v objemu 30 až 50 miliard eur. Slova španělského ministra hospodářství Luise de Guindose však následně mluvčí šéfa euroskupiny popřel. Řecký premiér Alexis Tsipras navíc odmítá, že by jeho země další mezinárodní program potřebovala.  

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a od EU a MMF dostalo ve dvou kolech slíbeno celkem 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč). Druhý záchranný program měl vypršet na konci února, nová levicová vláda se ale dohodla s eurozónou na jeho prodloužení o čtyři měsíce. Atény ale musely předložit seznam reforem, které chtějí v tomto období uskutečnit. Ustoupit musely také od některých klíčových populistických slibů z předvolební kampaně. 

Eurozóna prý jedná o třetím záchranném programu pro Řecko

Peníze docházejí, další jednání euroskupiny v pondělí

Řecko finišuje s přípravami na pondělní setkání ministrů financí eurozóny, které může být kvůli stále prázdnější státní kase pro budoucnost této zadlužené země rozhodující. Atény mají svým partnerům předložit podrobnosti ohledně seznamu plánovaných reformních opatření a teprve potom padne verdikt, zda tamní vláda získá část finanční pomoci ve výši 7,2 miliardy eur.     

Řecký ministr financí Janis Varufakis poslal v minulých dnech šéfovi euroskupiny Jeroenu Dijsselbloemovi dopis, ve kterém některá ze zamýšlených opatření řecké vlády „nastínil“, řekl dnes v Bruselu novinářům dobře informovaný představitel EU. O šesti bodech, které jsou podle tohoto činitele velmi různorodé, bude chtít zřejmě řecký ministr hovořit na pondělním jednání euroskupiny.     

Představitel EU ale upozornil, že podobný dopis nestačí. Řecké návrhy musejí totiž posoudit mezinárodní věřitelé Atén s ohledem na jejich společné dopady na hospodaření Řecka. „Jde o celkovou rovnováhu opatření: jaké mají náklady, jaké generují příjmy, jak zatěžují či pomáhají finanční stabilitě a podobně,“ řekl zástupce unie obeznámený s vývojem jednání.     

Řecku už nyní akutně hrozí, že se dostane do platební neschopnosti, protože během března musí uhradit závazky v celkové výši 6,85 miliardy eur. Další velké splátky jej čekají v dalších měsících.     

Podle agentury DPA tak jsou nyní Atény pod velkým tlakem a dokončují podrobný rozpis reformních opatření, který vedení euroskupiny pošlou ještě během dneška. Seznam má obsahovat přesné definice vládních plánů a také odhadovaný finanční dopad opatření.     

Informovaný představitel EU v této souvislosti před novináři poznamenal, že původně očekával začátek expertních jednání o řeckých představách už příští pondělí, nyní však prý už tento termín nevidí jako pravděpodobný.     

Deník Süddeutsche Zeitung dnes napsal, že premiér Alexis Tsipras požádal předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera o naléhavou schůzku, která se měla odehrát dnes. Šéf EK to ale odmítl. Oba představitelé se proto nejspíš setkají až příští týden: ve čtvrtek bude Tsipras v Paříži jednat s vedením Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a podle diplomatů není vyloučeno, že poté zamíří do Bruselu. 

Newsletter