Až 40 Kč za litr. Bude tohle brzká realita pohonných hmot?

Zdroj: Depositphotos

Pohonné hmoty pokračovaly v uplynulých dnech v poměrně agresivním růstu cen. Za posledních 7 dnů vzrostla průměrná cena benzínu o 61 haléřů na 38,29 Kč za litr. U nafty byl nárůst ceny ještě výraznější. Litr v průměru zdražil o 72 haléřů na 38,50 Kč. Poprvé od listopadu tak průměrná cena benzínu i nafty překročila úroveň 38 Kč za litr. Postupně se také rozevírají cenové nůžky mezi benzínem a naftou. Cenový rozdíl je nejvyšší od konce minulého roku. Vše bohužel nasvědčuje tomu, že by ceny pohonných hmot měly růst i v následujících dnech.

Za zdražováním cen stojí stále drahá ropa. Aktuální cena za barel ropy Brent kolem 82 dolarů je v blízkosti nejvyšších úrovní od listopadu. Na ceny ropy tlačí napětí na Blízkém východě, kde se stále nedaří dosáhnout příměří. Izraelské nálety na pásmo Gazy dokonce vyřadily z provozu druhou největší nemocnici. Stále také pokračují útoky rebelské skupiny Houthi na lodě v Rudém moři. Terčem útoku se stal i indický ropný tanker.

Po datech k lednové inflaci navíc dále oslabila česká koruna. Inflace na úrovni 2,3 % znamená očekávání agresivních snižování úrokových sazeb v tomto roce. Koruna tak oslabuje, na páru s EUR se dostala až k 25,50, což je nejvýše od března 2022. Slabá koruna a stále vysoké ceny ropy budou tlačit na pohonné hmoty i v následujících týdnech. Opět očekáváme růst cen benzínu i nafty o desítky haléřů.

Průměrné ceny pohonných hmot se již nezadržitelně blíží úrovni 40 Kč za litr, kterou jsme na trhu viděli naposledy v minulém říjnu. Dané úrovně by však zatím ceny pohonných hmot dosáhnout neměly. Na obzoru je několik faktorů, které by mohly vývoj cen nafty a benzínu zvrátit.

Proti cenám ropy by mohl začít tlačit velmi silný dolar. Ten posiluje po inflačních statistikách v USA z minulého týdne. Šance na brzké snížení úrokových sazeb v USA postupně klesá, což by mělo dále přát americkému dolaru a naopak tlačit ceny ropy níže. Úroveň ropných zásob v USA navíc vzrostla více, než se očekávalo. Dle očekávání americké agentury EIA by navíc letos měla celosvětová poptávka po ropě vzrůst jen o 1,2 milionu barelů denně, což je o 1 milion méně, než očekával OPEC ve svém posledním měsíčním reportu.

Delší výhled na ceny ropy je však nejistý, zejména kolem nastavení produkce kartelu OPEC. Současné dobrovolné produkční škrty OPEC by měly platit do konce března. Sdružení OPEC+ by do té doby mělo dobrovolně omezovat produkci o 2,2 milionu barelů denně a Saúdská Arábie o další 1 milion. Dle banky JPMorgan by měla být daná omezení protažena do dalších měsíců a kartel by měl údajně přijít dokonce s ještě hlubšími škrty. Dle banky by tak mohla do konce května ropa Brent zdražit o dalších 10 dolarů.

Nesmíme také zapomenout na americké prezidentské volby. Obě strany budou dělat vše možné pro to, aby snížily náklady Američanů. To se samozřejmě týká i cen ropy a pohonných hmot. Situace na trhu s ropou tak letos může být jako na houpačce.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter