Bank of Japan poprvé s novým guvernérem

Zdroj: Depositphotos

V pátek ráno nás čeká první zasedání Bank of Japan pod vedením nového guvernéra Uedy. Jeho dosavadní rétorika v rámci komentářů nenaznačovala, že by na květnovém zasedání mělo dojít k jakýmkoliv změnám. Banka stále pracuje s výhledem rostoucí inflace, která však ve druhé polovině roku klesne, a to zpět pod 2% inflační cíl. Aktuální proinflační etapa tak podle Bank of Japan není stabilní a udržitelná.

Data mezitím ukazují sílící inflační tlaky. Celková inflace je nad 3 %, stejně tak i jádrová. Super jádrová v březnu vzrostla na 3,8 %, u ní však hraje roli nízká srovnávací základna z loňského roku. Inflační očekávání dále rostou. V prvním čtvrtletí se posunula na 2,8 %. V úterý zveřejněné měření tlaků u jádrové inflace za duben (viz horní graf) ukázalo další posun vzhůru. Difúzní index (spodní hraf) navíc potvrzuje rostoucí podíl složek s vyššími cenami. Do toho pracujeme s napjatým trhem práce, kde mzdová vyjednávání v ročním vyjádření ukázala nejvyšší růst za posledních třicet let na úrovni 3,8 %. Očekáváno dle Bloombergu bylo 2,95 %.

Zdroj: Bank of Japan
Zdroj: Bank of Japan

Tvar japonské výnosové křivky je „hladší“, než tomu bylo v době intervenčních nákupů centrální bankou z důvodu dosažení horní hranice pásma cílení křivky. Dle guvernéra Uedy dnešní stav odpovídá pokračující akomodativní měnové politice. Křivka za něj ale vděčí i březnové bankovní nervozitě, která se podepsala na japonských bondech i swapech. Otázkou je, jak dlouho nám ono „pokračující“ vydrží. Pokud nedojde na výraznější oslabení inflačních tlaků, Bank of Japan je nebude moct dál ignorovat. A jak říká kolega Dušan Vaškovic, jakmile začne měnovou politiku měnit i Bank of Japan, je to poslední důkaz, že jsme se přesunuli do nové globální etapy vyšší inflace a vyšších sazeb.

Od prvního zasednání pod vedením nového guvernéra tak nečekáme žádnou změnu v úrokové politice ani u cílení výnosové křivky. Pokud tomu inflační data nahrají, v těchto oblastech by se potenciální změny probíraly pravděpodobně až ve druhé polovině roku. K čemu však může dojít, je úprava doprovodného komentáře a forward guidance. Banka by mohla opustit odkazy na dopady pandemie a nastavit tak novou rétorickou základnu odvíjející se čistě z pokračující obnovy japonské ekonomiky a sledování inflačních tlaků navazujících na aktualizovanou prognózu. Pro Uedu by to ostatně bylo příhodné, jelikož stál u vytvoření forward guidance japonské centrální banky v době svého předchozího působení.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, Bank of Japan

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter