Benzín zlevní! Kolik ušetříte?

Zdroj: Depositphotos

Vývoj cen pohonných hmot byl v uplynulých 7 dnech příznivý, jak nafta i benzín výrazně zlevnily. Průměrná cena nafty se propadla o 43 haléřů na 37,34 Kč za litr. Nafta je tak nejlevnější od začátku února. Prakticky stejný cenový pohyb jsme mohli vidět i na benzínu, jehož průměrná cena spadla o 42 haléřů na 39,13 Kč.

Za zlevněním stojí nadále pád cen na burze pohonných hmot v Rotterdamu. Cena nafty tam prakticky nepřetržitě padá od začátku dubna, u benzínu pak můžeme sledovat klesající tendenci až na krátkou výjimku od konce minulého měsíce. Ceny na burze padají díky poklesu cen ropy. Ropa Brent v posledních týdnech zlevnila až na 82 dolarů za barel, tedy o 10 dolarů méně než byla maxima z dubna. Pozitivně opět působí i česká koruna, která na páru s EUR výrazně posílila po inflačních datech za duben. Kurz EUR/CZK se nyní drží kolem 24,70. Od půlky dubna také posiluje koruna na páru s americkým dolarem.

Pozitivní trend by měl na pohonných hmotách vydržet dlouhodobě. Do konce května se průměrná cena benzínu podívá pod 39 Kč a nafty pod 37 Kč za litr. V posledních týdnech díky sezónním vlivům zlevňovaly rychleji ceny nafty, nyní však akceleruje i pád cen benzínu. Ten by mohlo podpořit opětovné povolení exportu benzínu v Rusku, kde se podařilo stabilizovat domácí trh. Benzínu tak bude na trhu opět více a jeho cena by mohla začít dohánět tu u nafty.

Směrem k létu však bude pokles cen pohonných hmot s největší pravděpodobností zpomalovat. Blíží se hlavní motoristická sezóna a také ceny ropy jsou od začátku května prakticky neustále do strany. Z tohoto trendu je na chvíli vyvedla nehoda vrtulníku, při které zemřel íránský prezident. Írán je třetím největším producentem kartelu OPEC. Vzhledem k nejistotě ohledně jeho budoucnosti se tak ceny ropy brent krátce podívaly z 81,50 na 84,50 USD. Následně však opět spadly, jelikož vrtulník havaroval bez cizího zavinění a změnu režimu v Íránu nelze očekávat.

Zraky ropného trhu se nyní ubírají směrem k 1. června, kdy se koná setkání kartelu OPEC. Na něm by mělo dojít k rozhodnutí o prodloužení dosavadních produkčních omezení. Jejich prohloubení se příliš neočekává. Otázkou však je, zda dojde k prodloužení škrtů jen do třetího kvartálu, nebo rovnou do konce roku. Prodloužení o další kvartál je již v trhu s největší pravděpodobností započítáno, ropa by pak mohla na tyto zprávy dokonce reagovat poklesem. Pokud však OPEC rovnou prodlouží současné produkční kvóty do konce roku, tak může být trh překvapen a ropa brent tak krátkodobě zdražit. Následně by se však měla opět vrátit k úrovním kolem 80 dolarů za barel. 

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter