Bernanke: ECB bude mít problémy zavést QE v americkém stylu

Evropská centrální banka bude mít problémy, pokud bude chtít implementovat program kvantitativního uvolňování podle amerického vzoru, uvedl ve středu bývalý předseda Federálního rezervního systému Ben Bernanke.

„Bariéry implementace nebudou ekonomické, nýbrž politické a právní,“ vysvětlil Bernanke na IMPACT konferenci. Tímto argumentem přitom nenaráží na žádnou novinku. Již v roce 2012 ECB představila program nákupu vládních dluhopisů (tzv. Outright Monetary Transactions, OMT). Ten byl okamžitě napaden Německem u ústavního soudu. Hlavním argumentem bylo tehdy porušování práva jednotlivých členských zemí společně s porušením zákazu peněžního financování rozpočtových schodků.

Na rozdíl od OMT programu, který měl de facto povahu slovní intervence a žádná ze zemí ho nevyužila, je stále možné, že ECB přejde od slov k činům. Ačkoli na listopadovém jednání se tak nestalo, Draghi dnes zopakoval (a do určité míry zesílil) tvrzení o připravenosti v případě potřeby dál jednat. Otázkou zůstává, zda se německý postoj bude v takovém případě opakovat. Na jednu stranu jsou dosavadní kroky ECB vystaveny kritice guvernéra Bundesbank Jense Weidmanna, ale zároveň je zde problém stagnující evropské ekonomiky, který silně zasahuje i Německo a tím nahrává implementaci QE kompletně podle amerického vzoru.

Bernanke si během svého proslovu neodpustil ani několik narážek vůči kritikům QE ve Spojených státech. Ti nejčastěji argumentují nafouknutím bilance Fedu v objemu 4,5 bilionu dolarů, které podle nich povede k rapidnímu nárůstu inflace. Na to bývalý guvernér striktně odpověděl, že „neexistuje ani neexistovala žádná inflační hrozba. Ekonomika procházela těžkou stagnací a jediné, čeho jsme se měli tehdy bát, byla deflace.“

Šéf dallaského Fedu Fisher: Třetí kolo QE nepřineslo nic dobrého

Člen Rady guvernérů ECB: QE v Evropě? Nikdy neříkej nikdy

Singer (ČNB): Dnes vidíme, že hrozba deflace byla ještě větší

Newsletter