Big tech: Jsou Apple, Meta a další příliš drahé, nebo je čas k nákupu?

Zdroj: Depositphotos

Big tech, tedy velké technologické společnosti jako Apple, Microsoft, Alphabet (dříve Google), Amazon nebo Meta (dříve Facebook), prožívají opravdu zajímavý rok. Od ledna jsme viděli na většině těchto akcií někdy až raketový růst. Nicméně letní měsíce už tak příznivé nebyly a ceny poslední týdny spíše klesají. Řada investorů tak nyní přemýšlí, jestli je toto vhodný čas k nákupu. 

Prakticky všechny tyto firmy těží velkou mírou z popularity narativu umělé inteligence. To se bezpochyby projevilo i na cenách akcií daných společností. V tomto ohledu je bezpochyby rekordmanem Meta, která od prvního ledna vzrostla o více než 140 %. Ostatní giganti se pak pohybují v zisku mezi 30 až 60 %, což vzhledem k ročním průměrům finančních trhů, většinou uváděným v rozmezí mezi 8 až 10 %, jsou skvělé výsledky. Vlna AI nadšení ale pomalu opadá a nyní přijde čas, kdy firmy budou muset opravdu ukázat, zda jsou jejich bleskově nafouklé valuace opravdu zasloužené.

Napříč finančními médii je stále více slyšet názor, že tyto firmy už jednoduše nemají kam růst a jsou prostě už příliš drahé. Ačkoliv aktuální ceny akcií těchto firem jsou nyní podle mnoha modelů nadhodnocené, sluší se říct, že tento argument o gigantech jako je Apple nebo Microsoft zaznívá již dlouhá léta, ale retrospektivně z dnešního pohledu vidíme, že prakticky kdykoliv v minulosti byly tyto firmy skvělou investicí. Samozřejmě záleží na časovém horizontu, z dlouhodobého hlediska tomu tak ale zatím vždy bylo.

To však nic nemění na faktu, že úspěch kterékoli z těchto firem není zaručen. Historie je plná gigantů, kteří zažili svůj moment slávy, jen aby se později ztratili v propadlišti dějin. Příkladem takové technologické firmy může být například finská Nokia, která je sice stále na trhu, ale za technologického giganta, kterým kdysi byla, ji už označí jen málokdo.

V případě, že přemýšlíte o nákupu akcií jedné z těchto společností, je potřeba udělat si dobrý rozbor a být si vědom všech kladů i záporů dané investice. Bohužel nikdo z nás nemá křišťálovou kouli, a i ta nejlepší firma na světě pravděpodobně zaznamená propad, pokud opravdu přijde v nejbližších měsících recese, kterou stále mnoho analytiků očekává. Právě dobrá informační příprava pak bude rozhodovat mezi těmi, kteří budou panicky odprodávat ztrátové pozice a těmi, kteří budou strategicky dokupovat za příznivé ceny.

Abychom vám s touto přípravou pomohli, sepsal jsem akciový report s názvem Investování do Big Tech společností, ve kterém je jasně a stručně sepsáno:

  • Charakteristiky 5 Big Tech společností – Apple, Microsoft, Alphabet (Google), Amazon a Meta
  • Segmenty podnikání
  • Ocenění a rizika
  • Technický pohled na jednotlivé akcie

Kompletní report je zdarma dostupný po přihlášené zde.

Zdroj: XTB, Bloomberg

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter