Během devadesátých let se v souvislosti s boomem internetu začaly na amerických akciových trzích dít doslova šílené věci. Investoři začali masivně nakupovat akcie řady firem, o kterých dříve nikdo nikdy neslyšel a které často neměly nic než jen pochybný obchodní model a brzký výhled na zkrachování. Byly to totiž tzv. internetové firmy (což je titul, ke kterému tehdy stačilo mít v názvu „.com“), které symbolizovaly příchod nových technologií a evokovaly tak vidinu tučných zisků.
Akcie těchto firem sice jejich držitelům tučné zisky skutečně přinášely, a to v podobě až nesmyslného růstu cen, avšak jen do chvíle, než v roce 2001 ona tzv. dot-com bublina praskla. Na internetovou horečku 90. let se však řada analytiků nyní rozpomíná v souvislosti s explozivním růstem cen kryptoměn, který, jak se zdá, vykazuje některé společné znaky. Stejně jako tehdy internetové firmy, i bitcoin a ostatní kryptoměny dnes představují výzvu v podobě nových technologií, které by mohly změnit svět, avšak kterým zároveň v plném rozsahu málokdo rozumí.
Jak rozeznat bublinu v kryptoměnách? Napoví Metcalfův zákon
Zajímavé srovnání dot-com bubliny a domnělé bubliny v bitcoinu přinesl blog Heisenbergreport.com, který porovnal rozšíření těchto technologií mezi lidmi. Článek odhaduje počet uživatelů bitcoinu na základě počtu Coinbase účtů a jejich procentního rozsahu v rámci obchodování s touto kryptoměnou.
Jak lze rozpoznat z obrázku, na základě zmiňovaného výpočtu je možné dojít k tomu, že na světě je asi 66,5 milionů domácností, ve kterých mají všichni účet na nějaké z kryptoměnových burz, což je zhruba 3,5 % z celkového počtu. Jak ukazuje graf, podobné procento domácností disponovalo připojením k internetu v roce 1998, tedy v době, kdy se dot-com bublina pomalu šplhala na svůj vrchol, který přišel o dva roky později. Během internetové horečky byl tedy internet ve skutečnosti ještě málo rozšířenou technologií, stejně jako jsou dnes – v období tak často komentované „kryptobubliny“ – rozšířeny kryptoměny.
V 90. letech lidé správně odhadovali, že internet a rozvíjející se informační technologie budou činiteli fenomenální revoluce nejen v byznysu, ale i v životech lidí. Zřídkakdo však tehdy dokázal rozpoznat, které nápady a koncepty budou skutečně klíčové, a řada internetových firem, které během 90. let dokázaly z investorů vylákat spousty peněz, tak byla prasknutím dot-com bubliny v roce 2001 nenávratně smetena ze světa. Je však potřeba se na to podívat i z jiné stránky. Jak v rozhovoru pro Tech Crunch naznačují zakladatelé investičního fondu Melonport, který běží na bázi blockchainu, dot-com bublina nám dala moderní internet, bez kterého si většina z nás již neumí život ani představit.
Bublající bitcoin. Co na to čtenáři CoinDesk a co Google?
„Dot-com bublina byla zmatečná, ale pokud se podíváme na některé z největších společností, které dnes existují, ve skutečnosti jsou výsledkem dot-com bubliny a zároveň součástí našeho každodenního života,“ řekla spoluzakladatelka a výkonná ředitelka společnosti Melonport Mona El Isa. Dot-com bublina tak sice měla řadu poražených, avšak také několik vítězů, kteří ji přežili a stali se úspěšnými firmami, které jsou důležitou součástí odvětví informačních technologií dodnes. Během internetové horečky byly založeny například společnosti Amazon.com, eBay či Priceline.com.
Jestli jsou tedy kryptoměny bublina, pak nezáleží na tom, kdy praskne, ale co po ní zůstane, až se takříkajíc oddělí zrno od plev. „Bitcoin je předzvěstí účetnictví na bázi blockchainu, ethereum je zase začátek programování prostřednictvím blockchainu,“ uvedla Mona El Isa. „Dalším logickým krokem tedy je vznik softwaru, který bude založen na těchto základech,“ dodala výkonná ředitelka společnosti.
Potřebujete peníze? Ručit za „fiat“ půjčku můžete bitcoinem – Roklen24.cz https://t.co/blFsSRdFMg @roklen24 #CryptoCurrencies #bitcoin #loan pic.twitter.com/oIbQVxJwje
— Roklen24.cz (@roklen24) 15. prosince 2017