Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Bitcoin rally, která bolí

Investoři zaměřující se na kryptoměny, především na bitcoin a ethereum, si mnou ruce. Obě měny si letos připisují zisky o velikosti několika stovek procent. Úžasná zpráva, řeknete se, to však nesmíte být v kůži těch, které tato rally doslova bolí. O koho jde?

Současná situace má dvě strany. Ta první, více šťastná, se týká těch, kteří z rally digitálních měn profitují. Ta druhá je naopak reprezentována smolaři, kteří vsadili na pokles cen vybraných technologických akcií, jejichž byznys úzce souvisí s těžbou kryptoměn. Řeč je především o titulech Nvidia a Advanced Micro Devices (AMD), které jsou aktivní na technologickém poli, především pak na trhu počítačových komponentů, bez kterých se žádný těžař neobejde (obzvláště jde o grafické karty).

Bitcoin cash ultras budou slyšet, časem po nich ani pes neštěkne

V návaznosti na to si akcie Nvidia letos připisuje zisky o více než 60 %, AMD pak o necelých 19,5 %. Podle analýzy společnosti S3 Partners, kterou cituje server Business Insider, tak „shortaři“, kteří vsadili na pokles těchto titulů, již za letošní rok dohromady přišli o 1,8 miliardy dolarů.

Jedním z takových je i dallaský hedgeový fond Carlson Capital a jeho Black Diamond Thematic Fund, který si k červenci 2017 připsal ztrátu o velikosti 14,2 %, a to především vinou bitcoinové rally. Fond si totiž vybral právě výše zmíněné výrobce polovodičů a dalších komponent jako top sázku na short. Mezi hlavní argumenty tohoto obchodu patřily například vysoké zásoby či oslabující poptávka ze strany výrobců aut, smartphonů a čínského optického trhu.

„Celý sektor se dostal do situace, která by se dala přirovnat k nafukující se bublině,“ napsali ve zprávě Carlson Capital k výsledkům hospodaření z druhého čtvrtletí portfolio manažeři Richard Maraviglia a Matthew Barkoff. „Tato bublina je přifukována především těmi tituly, které se zabývají výrobou procesorů GPU, což je například společnost Nvidia a AMD.“

Pravdou je, že oba manažeři stále neztrácejí naději. „Věříme, že druhá strana tohoto neuvěřitelně silného konsenzu technologického sektoru se nakonec ukáže jako profitabilní, a to i přesto, že je dosud hlavní brzdou výkonu našeho fondu.“ Optimismus v tomto případě tedy rozhodně nechybí, avšak podíváme-li se na trh s bitcoiny, kde jsme v posledních dnech svědky posouvání historických maxim až nad 3500 dolarů, vyhlídky nejsou zrovna moc valné…

Americké „derivátové“ ano? Opce navázané na bitcoin a ethereum

Kujme železo, dokud je žhavé

Růst akcie Nvidia a AMD tak pravděpodobně není u konce. Potvrzuje to nejen zmiňovaná rally BTC a ETH, ale rovněž i aktivita těžařů. Vzhledem k tomu, že je těžební proces čím dál tím složitější, nabídka počítačových komponentů, především grafických karet, pomalu nestíhá poptávku. A proto je potřeba jednat…

„Pronajímáme si celá letadla, konkrétně Boeingy 747, abychom byli schopni dopravit potřebné těžební příslušenství včas,“ řekl v rozhovoru pro server Quartz CEO těžební společnosti Genesis Mining Marco Streng. „Jakýkoliv jiný způsob, jako například doprava po moři, pro nás představuje ztrátu unikátní příležitosti,“ dodal.

Podle Strenga však stále platí, že i s růstem cen kryptoměn zůstávají náklady na těžbu, včetně pořízení hardwaru a následné spotřeby energie, relativně stabilní. Z toho důvodu tak roste poptávka po expanzi samotné těžby, kde obzvláště platí, že čas jsou peníze.

„Jakmile začnete těžit se zpožděním, riskujete, že přijdete o příležitost,“ míní Streng. „Pokud nový hardware nasadíte o deset dnů později, ztrácíte tím to, co jste za tu samou dobu mohli vytěžit. A to jsou ty pravé náklady současné těžby.“

Kryptoměny: Fenomén, rally, šílenství, krach? Jak to vidí odborníci

Newsletter