Bitcoin se přiblížil dvouletému minimu. Odrazí se ode dna?

Zdroj: Depositphotos

Bitcoin už téměř smazal všechny své zisky z někdejšího býčího trhu a přiblížil se dvouletému minimu. Jistou úlevu přináší těžařům alespoň dlouho očekávané snížení hash rate.

Bitcoin se blíží dvouletému minimu

Krach kryptoburzy FTX vyvolal počátkem listopadu všeobecné obavy a cena bitcoinu dosáhla nového lokálního dna zhruba na 15 500 BTCUSD. To je pro bitcoin téměř dvouleté minimum. V následujících týdnech se bitcoin trochu zotavil, ale pak šel znovu dolů a v současnosti se obchoduje na 16 200 BTCUSD. Kdyby se měl v tuto chvíli propadnout pod 15 500 BTCUSD, obchodoval by se na dvouletém minimu, protože ho prostě dohnal čas a došlo k návratu před listopad 2020. Teď se bitcoin podle všeho obchoduje v pásmu od 15 500- 17 000 BTCUSD, ale kdyby prolomil hladinu podpory na 15 500 BTCUSD, další podporu najde až kolem 12 300 BTCUSD.

Na medvědím kryptoměnovém trhu z let 2018 a 2019 dosáhla cena bitcoinu svého dna v prosinci 2018, takřka přesně rok poté, co se v prosinci 2017 dostala na tehdejší absolutní maximum. Pokud by se to mělo opakovat i během současného medvědího trhu, dosáhl by bitcoin lokálního dna na 15 500 BTCUSD takřka přesně rok poté, co v listopadu 2021 ovládl místo absolutního maxima. Tentokrát je ovšem makroekonomická situace mnohem horší, úrokové sazby rostou a tiskárnám centrálních bank došel inkoust. Scénář, v němž už se bitcoin odrazí ode dna, moc pravděpodobný není.

Když už mluvíme o minulosti, v roce 2018 si vedl bitcoin výrazně lépe než všechny ostatní kryptoměny. Na současném medvědím trhu s ním ovšem zatím drží krok ethereum. V tuto chvíli se obchoduje proti bitcoinu zhruba na hladině 0,072, což byla pro tento pár plus minus průměrná cena po celý rok 2021. Zdá se, že si ethereum drží svou hodnotu vůči bitcoinu díky tomu, že se po velkém „sloučení“ vydává méně nových etherů, ale i díky větší poptávce po transakcích na této platformě v návaznosti na rozšíření ekosystému. To bude zajímavé, zejména pokud v budoucnu dojde k podobně strmému nárůstu (bull runu) jako v letech 2017 a 2021. V takovém případě si může vést ethereum podstatně lépe než bitcoin. Ethereum se obchoduje na 1170 ETHUSD, což je od jeho dvouletého minima ještě pořád daleko.

Hash rate bitcoinu nabízí těžařům jistou úlevu

Nedávno jsme psali o tom, že se hash rate bitcoinu v posledním roce neustále zvyšuje, i když jeho cena trvale klesá. To jde proti veškerým očekáváním. Mezi cenou a hash rate má být pozitivní korelace, protože v dobách, kdy cena bitcoinu stoupá, si mohou těžaři dovolit využívat větší výpočetní výkon. Nižší cena a vyšší hash rate způsobily mnoha těžařům finanční problémy.

Teď se však zdá, že se na obzoru rýsuje úleva. V posledním týdnu se hash rate snížil zhruba o 10 % a v dohledné době by mohl klesnout ještě níž. Těžba bitcoinů je tak pro těžaře výnosnější, takže se konsolidace, která by přinesla větší centralizaci sítě, patrně odkládá.

Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Zdroj: Saxo Bank

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter