Bitcoin slaví comeback. Sílí poptávka po jeho regulaci

Zdroj: Depositphotos

Za poslední týden se kolem bitcoinu vyrojilo hned několik pozitivních zpráv, které způsobily, že vedle ostatních významných kryptoměn znovu zazářil. Mezitím roste poptávka po jasném regulativním rámci pro kryptoměny.

Bitcoin poráží ostatní kryptoměny

Za poslední týden stoupla cena bitcoinu o víc než 10 %, zatímco výnosy většiny ostatních významnějších kryptoměn byly téměř neznatelné, pokud ne přímo záporné. Za zotavením bitcoinu stojí hned několik pozitivních zpráv. V Salvadoru už se stal bitcoin například zákonným platidlem, ačkoli tamní ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že země zatím není připravena na to, aby se mzdy vyplácely v bitcoinech. Také Tesla oznámila, že znovu umožní bitcoinové transakce, když se potvrdí, že více než 50 % energií spotřebovaných na těžbu bitcoinů pochází z čistých zdrojů. A došlo i k prvnímu významnému upgradu bitcoinu za poslední čtyři roky.

Regulace – omezení, nebo příležitost?

V posledních týdnech se v celém světě ozývá volání po regulaci kryptoměn. Minulý týden senátorka Spojených států Elizabeth Warren vyzvala americké politiky, aby začali řešit problematiku rostoucího využití kryptoměn. V Nizozemsku navrhl vysoký funkcionář bitcoin zcela zakázat, ale holandský ministr financí namítl, že dohled bude účinnější než zákazy. Jen je prý třeba nastavit odpovídající pravidla, a zmírnit tak rizika související např. s praním špinavých peněz. Také šéf italského úřadu pro burzovní dohled vyjádřil obavy ohledně nedostatečných standardů upravujících rostoucí trh s kryptoměnami a JAR již připravuje základy strukturované regulace kryptoměn. Je ale regulace kryptoměn opravdu tak špatná? Zac Prince, CEO společnosti BlockFi , ji vnímá jako pozitivní věc, protože „díky jasným pravidlům mohou firmy, jako je BlockFi, dál inovovat a spotřebitelé a investoři se tohoto sektoru nemusí zbytečně obávat“.

První upgrade bitcoinu za čtyři roky

O víkendu odsouhlasila většina těžařů bitcoinu první upgrade bitcoinové sítě za poslední čtyři roky, tzv. Taproot, a vyslali tak signál, že jsou na jeho zavedení připraveni. Samotné zavedení se však očekává až v listopadu, protože těžaři i jednotlivé uzly potřebují čas na aktualizaci softwaru. Upgrade má zlepšit nejen ochranu dat, ale i rozšiřitelnost a bezpečnost sítě využívané k realizaci bitcoinových transakcí. Navíc otevírá bitcoinu dveře do světa smart kontraktů, které jsou dnes tak populární na blockchainové platformě Ethereum.

Newsletter