Bitcoin ve formě ETF? Do jednoho roku, těší se obchodníci

V březnu letošního roku byl v USA uskutečněn marný pokus vytvořit první kryptoměnové ETF. Zasvěcení lidé z vedení tradingových firem ale v současnosti věří, že další pokus už by mohl uspět. Dle jejich názoru tomu vydláždily cestu jiné kryptoměnové deriváty. Informovala o tom agentura Bloomberg.

Se vzestupem popularity a množství investorů zainteresovaných v bitcoinu se na světlo opět vynořila možnost vytvoření bitcoinového burzovně obchodovaného fondu – tzv. ETF. Po bitcoinových futures a opcích vede cesta logicky k ETF, na tom se minulý čtvrtek shodlo hned několik odborníků, kteří se zúčastnili výroční konference Futures Industry Association v americkém Chicagu.

Jak se jednou vydá derivát určitého aktiva, musí následovat ETF. To je obecné moudro, které bude platit i u bitcoinu,“ uvedl v rozhovoru pro Bloomberg zakladatel DRW Holdings Don Wilson.

Plány pro vytvoření bitcoinových derivátů už jsou pomalu realizovány. Firma LedgerX dostala v červenci souhlas od amerického úřadu, aby mohla nabízet bitcoinové opce. Společnost Cboe Global Markets chce zase počátkem příštího roku nabízet futures. V současnosti čeká na vyjádření od stejné organizace jako LedgerX. Aktuálně však jiná možnost obchodovat deriváty bitcoinu nebo dalších kryptoměn v USA neexistuje. To staví tradery do obtížné situace – rádi by totiž deriváty využili k zajištění svých pozic.

Regulátoři varují: Kryptoměnové deriváty jsou hra s ohněm

Vytvořit bitcoinové ETF ale není zrovna snadné, obzvláště pokud vezmeme v potaz regulátory. V březnu tohoto roku kontrolní orgán SEC (Securities and Exchange Commision) zamítl návrh na bitcoinové ETF Tylera a Camerona Winklevossových. Fond měl být dle žádosti bratrů obchodován na burze Bats Exchange. Pravdou však je, že k tomu, aby SEC mohla povolit jakékoliv ETF, musí mít burza, na kterou se chce fond dostat, uzavřenou dohodu s významnými a především regulovanými trhy podkladového aktiva. Vzhledem k tomu, že trh s bitcoiny je ze své podstaty neregulovaný, burza Bats nemůže mít ani onu zmiňovanou dohodu, což znamená, že tak nemůže nikterak zabránit podvodným a manipulativním praktikám, jak zní požadavek zákona o burzách. Burza Bats byla později odkoupena výše zmíněnou Cboe. Pravděpodobnost, že právě Cboe bude jednou nabízet jak bitcoinové futures, tak ETF, je poměrně vysoká.

„Je přirozené očekávat, že bitcoinové ETF přijde brzy. Lidé se totiž v prostředí těchto fondů neustále poohlížejí po něčem novém. Na jasný výrok o tom, jestli o tento konkrétní fond bude zájem, je ještě brzy. Určitě se ale najdou lidé, kteří to budou chtít zkusit,“ uvedl zástupce Cboe Michael Mollet.

ETF by poskytl menším investorům i institucím jednoduchou možnost, jak se zapojit na bitcoinový trh. V porovnání s nákupem a prodejem na kryptoburzách a s držením v peněžence zabezpečené blockchainem se jedná o jednodušší řešení. Podle tradera DRW se v USA jistě dočkáme bitcoinového ETF do jednoho roku (v Evropě už podobný fond existuje například ve Švédsku).

Investoři jako stádo ovcí. Pátráme po tržním konformismu

Orgán Commodity Futures Trading Commission (CFTC) označil v roce 2015 bitcoin za komoditu, od té doby se ale situace nikam neposunula. „Bylo to správné rozhodnutí ho klasifikovat jako komoditu, aktuálně však před sebou máme hodně práce. Například ICO se mohou během svého fungování transformovat. Na začátku jejich cyklu jsou cenným papírem, poté se změní v komoditu,“ uvedl úředník CTFC Brian Quintenz.

Cena bitcoinu se během minulého pátku dotkla rekordu nad hranicí 6000 dolarů. I přesto, že aktuálně pozorujeme konsolidaci na nižších úrovních, cesta vzhůru zůstává otevřena. Podle spoluzakladatele FundStrat Global Advisor Toma Lee bychom se dokonce mohli dostat, jak řekl v rozhovoru pro server CNBC, až na 25 000 dolarů.

Newsletter