Blíží se akciová bublina díky umělé inteligenci?

Zdroj: Depositphotos

Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Dnes vyšlo v pořadí již 27. vydání Investičního Mementa. Na co se můžete těšit?

Blíží se na akciových trzích bublina díky umělé inteligenci? Právě přílišný hype kolem AI by mohl být příčinou dalšího krachu na trzích. Na vlně umělé inteligence se nyní snaží svést prakticky každý a my pro vás máme několik neslavných případů. Analytici si dokonce dali tu práci, že spočítali meziroční nárůst zmíněk o AI u hospodářských výsledků společností o 77 %. Na druhé straně jsou však společnosti, které by díky umělé inteligenci mohly opravdu ještě více upevnit svou pozici na trhu. Které to jsou?

Příliš pozitivní nebyla v posledních dnech nálada na akciových trzích. Technologický index Nasdaq 100 se dokonce jasně ponořil pod hranici 12000 bodů. Trh totiž začíná naplno vnímat hrozbu zvyšování úrokových sazeb nad 5,5 %, což bylo ještě ke konci ledna skoro nemyslitelné. K tomu se přidala data z americké výroby, kde opět klesla aktivita vyšším tempem, než se čekalo. Na pomoc však přispěchal jeden velevážený bankéř a situaci během včerejška prozatím zachránil. Jaká slova stačila trhům, aby se opět vrátily do ostře zelených čísel?

Pokud pravidelně sledujete Investiční Memento, tak zajisté znáte Jima Cramera. Tento slavný hlasatel CNBC se v poslední době proslavuje spíše neuvěřitelnou smůlou při svých doporučeních. Nyní si proti Jimu Cramerovi můžete vsadit. Vznikly totiž dva ETF fondy – jeden je inverzní na všechny doporučení Jima, ten druhý naopak investuje přesně dle doporučení slavného hlasatele. Který bude úspěšnější?

Modlou investorů je v dosavadním průběhu roku Tesla. Její akcie od začátku roku posílily o více než 75 %. Není tak divu, že již tradiční Investors Day byl vysoce očekávanou událostí. Tesla však zklamala, když neoznámila prakticky žádné novinky. Během 3 hodinového streamu si jen její zástupci kasali trika a vypouštěli překvapivá očekávání, že Tesla bude do roku 2030 vyrábět 20 milionů vozů ročně. V dosavadní existenci Tesla vyrobila asi 4 miliony vozů..šance na úspěch tak velkého očekávání je tak ve hvězdách. Investory však zklamala absence oznámení jakýchkoliv bližších informací o nových modelech. Během čtvrtečního obchodování tak akcie Tesla výrazně ztrácely. Dále se podíváme na jednu známou společnost, která je prakticky před krachem. O jakou se jedná? To a mnoho dalšího se dozvíte v dnešním díle Investičního Mementa!

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter