Blíží se další bankovní krize?

Zdroj: Depositphotos

Máme za sebou další zasedání americké centrální banky a již po jedenácté za posledních dvanáct meetingů došlo ke zvýšení úrokových sazeb. Trhy však zůstaly v klidu, bez větší reakce se obešly akciové indexy i dolar. Se zvýšením sazeb počítal prakticky každý a klidné vody příliš nerozvířil ani Jerome Powell svým projevem. Ten byl až nezvykle klidný, za pozornost stálo prakticky jen připuštění možných ekonomických obětí v rámci boje s vysokou inflací. Pro její uspokojivý pád bude muset vzrůst počet nezaměstnaných a také oslabit ekonomický růst. Hledáčku Jerome Powella neuniklo ani obrovské utrácení američanů za koncerty a v kinech. Musí tak sazby vystoupat ještě výše?

Ve velké jízdě pokračují akcie Meta, které od začátku roku přidaly již 150 %. Hospodářské výsledky za druhý kvartál byly velmi vydařené a výhled na další měsíce hovoří také pozitivně. Černou ovcí je stále segment Reality Labs, pod který spadá Metaverse. Ten stále snižuje své tržby a prohlubuje ztráty. Ty zdá se ještě více porostou, jelikož sem Meta stále výrazně investuje. Zdá se navíc, že další rozměr nabere souboj Marka Zuckerberga a Elona Muska. Ten se totiž trochu nepochopitelně rozhodl přejmenovat Twitter na X, což je značka, kterou pro využití na sociálních sítích vlastní hádejte kdo – Meta. Místo klece se tak možná rozhodne spíše v soudní síni.

Do hledáčku investorů se opět dostaly problémové banky. Již prakticky mrtvá Credit Suisse dostala další pokutu za porušení risk managementu ve spojení s fondem Archgeos. Po jeho pádu zůstala v účetnictví banky díra 5 miliard dolarů. Po převzetí banky ze strany UBS tak bude muset pokutu zaplatit právě největší švýcarský banka. V dalších problémech se ocitla také banka PacWest Bancorp, která byla na pokraji krachu již před několika týdny. Její akcie se propadly o více než 20 % po převzetí ze strany Banc of California. Velmi rychle se však akcie dostaly na původní úroveň. Co za tím stálo? A proč se může bankovní krize opět vrátit? Odpověď naleznete v dnešním dílu Investičního Mementa!

Investiční Memento: Máte rádi memečka? Protože analytici, investoři a obchodníci je přímo milují a mnohdy se jimi informují o aktuálně nejdůležitějších investičních událostech. Investor a člen Purple Trading Clubu, Petr Lajsek, pro vás každý týden prochází internetové diskuze a fóra a sbírá ty nejpovedenější z vtípků. Ty pak rozebere, dodá k nim kontext a doplňující informace z trhů. To vše pak shrne do videa, na které se stihnete podívat u odpoledního kafe. Toto v pořadí již 30. vydání Investičního Mementa.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter